Після президентських виборів минулого року, офіційні результати яких масово оскаржувалися, білоруська влада розв’язала кампанію жорстоких репресій проти інакомислення і скоїла безліч порушень прав людини та злочинів відповідно до міжнародного права, – заявила Amnesty International в річницю виборів.
Серед цих порушень: незаконне застосування сили, свавільні затримання, тортури та інше жорстоке поводження, насильницькі зникнення і викрадення, а також політично мотивовані судові переслідування за сфабрикованими звинуваченнями. Десятки правозахисних НУО та інших організацій громадянського суспільства були свавільно закриті, а багатьох із їхніх співробітників/ць заарештували як підозрюваних у сфабрикованих кримінальних справах або ж змусили покинути країну. Щонайменше три мирні демонстранти загинули в результаті застосування сили поліцією, і ще десятки тисяч – зазнали свавільних арештів і затримання. Сотні затриманих скаржилися на тортури. Ці порушення не розслідувалися, і підозрюваним у скоєнні цих злочинів не було пред’явлено жодних звинувачень.
«За останній рік тисячі мирних демонстрантів/ок і людей, що дотримуються опозиційних поглядів, були свавільно затримані або змушені покинути країну, побоюючись довільного переслідування й тюремного ув’язнення. Сотні людей уже названі підозрюваними у вчиненні кримінальних злочинів або засуджені і відправлені до в’язниці на тривалі терміни, зокрема йодна дитина. Криза прав людини, що розгортається в Білорусі, – це сага жаху і відчаю, якій не видно кінця», – заявила Марі Стразерс, директорка Amnesty International по Східній Європі і Центральній Азії
«Злочини з міжнародного права, вчинені проти народу Білорусі, не мають терміну давності. Решта світу не повинна лишатись осторонь. Ця похмура сторінка історії закінчиться тільки тоді, коли останній постраждалій людині від порушень прав у Білорусі буде надана компенсація, а всі винні в порушеннях прав людини будуть притягнуті до відповідальності», – додала вона.
Amnesty International уважно стежила за подіями в Білорусі протягом останнього року і ще в січні підготувала доповідь, що розкриває, як білоруська влада використовувала систему правосуддя як репресивний інструмент для покарання постраждаливх від тортур, а не підозрюваних у їх застосуванні. Amnesty International також запустила глобальну кампанію солідарності #StandWithBelarus, яка наочно показувала механізми репресій щодо людей з усіх верств суспільства: жінок, дітей, журналістів/ок, студентства, літніх людей, медперсоналу, художників/ць, атлетів/ок.
Приєднуйтеся до акції солідарності #StandWithBelarus у соцмережах:
• Сфотографуйте, намалюйте, зліпіть чи виріжте з паперу квітку.
• Напишіть повідомлення солідарності з білорус(к)ами.
• Оприлюдніть фото і повідомлення на Facebook чи в Instagram.
• Позначте Amnesty International Eastern Europe & Central Asia, Amnesty International Ukraine чи/та @amnestyuactivism
• Використайте хештег #StandWithBelarus.