У Білорусі посилюються напади на журналістів та журналісток

12 серпня 2020

Білоруська влада повинна негайно припинити напади на журналістів/-ок, – заявила сьогодні Amnesty International на тлі повідомлень про те, що представників/-ць ЗМІ арештовують, б’ють і ціляться в них гумовими кулями, поки вони висвітлюють жорстокі поліцейські репресії проти протестів. Журналіст(к)ам також розбили камери і видалили відзнятий матеріал.

«Журналіст(к)и в Білорусі роблять героїчну роботу, щоб світ дізнався про жорстоке придушення владою протестів. Страшно бачити, як далеко готовий зайти уряд, щоб недопустити цю інформацію – нападаючи на репортерів/-ок із кийками й гумовими кулями, руйнуючи їх обладнання і кидаючи десятки людей до в’язниці», – сказала Марі Стразерс, директорка регіонального офісу Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

«Журналіст(к)и стикаються з нападам за викриття злочинів, скоєних білоруською владою проти власного народу, що є кричущим порушенням права на свободу вираження думок. Уряд навіть відключив інтернет, щоб люди не могли обмінюватись інформацією. Оскільки безпрецедентна кількість людей продовжує виходити на вулиці в Білорусі, украй важливо, щоб свобода преси була захищена і щоб жодна людина не постраждала просто за те, що робить свою роботу».

Журналістів/-ок залякували й нападали на них

Мішенню стали як місцеві, так і міжнародні журналіст(к)и. Увечері 11 серпня силовики в Мінську напали на знімальну групу російської служби Бі-Бі-Сі, усі вони були одягнені в розпізнавальні жилети й мали офіційні акредитаційні картки.

Кілька людей у чорній уніформі без розпізнавальних знаків, які, мабуть, були силовиками, вимагали, щоб їм показали акредитацію. Один чоловік зірвав картку з шиї кореспондентки, вихопив у неї фотоапарат і спробував його зламати. Потім чоловіки побили іншого журналіста Бі-Бі-Сі і завдали кілька ударів по його камері. При цьому журналіст(к)и затримані не були.

У перший же день протестів люди в камуфляжній формі вистрілили гумовою кулею в репортерку «Нашої Ниви» Наталію Лубнеуську, поранивши її в ногу. «Наша Нива» – одне з небагатьох незалежних ЗМІ в Білорусі, співробітників/-ць якого роками переслідує влада.

Серед інших журналістів/-ок, які повідомили про напад, – Вадим Заміровский, Дарина Буракіна й Усевалад Зарубін з Tut.by (найбільший новинний сайт Білорусі); фотограф Associated Press Сяргей Гриц; репортерка «Нашої Ниви» Надія Бужан; репортери видання Onliner Владислав Борисович і Сергій Птушка; репортери «Белсат» Павло Патапов та Іван Муравйов.

Тисячі протестувальників/-ць були затримані, а Білоруська Асоціація журналістів задокументувала затримання щонайменше 55 журналістів/-ок.

Amnesty International закликає білоруську владу поважати ЗМІ й негайно та беззастережно звільнити журналістів/-ок, затриманих виключно за виконання своїх професійних обов’язків. Вони також повинні звільнити всіх мирних активістів/-ок, затриманих виключно за здійснення своїх прав на свободу вираження думок і зборів. Влада повинна покласти край репресіям проти мирних демонстрантів/-ок і розслідувати акти незаконної сили з боку поліції.