Amnesty International розповідає, як репресії загрожують культурному життю Білорусі

Бурхливе культурне життя Білорусі задихається в умовах жорстокого переслідування опозиції. Влада довільно затримує й катує музикантів/ок, письменників/иць, художників/иць і акторів/ок, деяких із них також звільняють із роботи, – заявила сьогодні Amnesty International.

У новому брифінгу, опублікованому в рамках кампанії #StandWithBelarus, організація розповідає про те, як державні репресії, що послідували за протестами проти вкрай спірного переобрання Олександра Лукашенка на пост президента, буквально знищують культурне життя в Білорусі. Усе більшій кількості діячів/ок культури пред’являють необґрунтовані кримінальні звинувачення, деякі з них наразі перебувають під вартою, і їх можуть засудити до великих тюремних термінів.

«Не можна недооцінювати масштаби репресій, що обрушилися на культуру Білорусі. Влада методично знищує активне культурне життя Білорусі та її найяскравіших представників/ць, намагаючись витравити з неї найменші сліди свободи вираження думок та інакомислення», — заявила Аїша Джанг, старша керівниця кампаній Amnesty International по Білорусі. – «Тих, хто насмілюються критикувати білоруську владучерез творчість і художні засоби, безжально переслідують».

Воля Семченко захоплюється народними піснями й танцями і донедавна працювала в літчастині Могилівського драматичного театру. Вона розповіла Amnesty International про те, що з жовтня 2020 року її кілька разів заарештовували і штрафували за участь у «несанкціонованих» мітингах, а потім її почали переслідувати й на роботі. Колишній директор театру відмовився звільняти Волю та інших опозиційно налаштованих акторів/ок. І тоді звільнили його самого. Після цього Волю позбавили багатьох обов’язків, вона боялася, що скоро втратить роботу зовсім. Так і сталося 18 лютого, після того, як брифінг із її історією був готовий до публікації.

«Після першого затримання я боялася повертатися додому, я майже весь час ночувала у друзів. Зараз я звикла жити з постійним відчуттям небезпеки. Ми всі готові в будь-який момент стати жертвами державного переслідування», – розповіла Воля Amnesty International.

Не тільки окремі люди, але цілі культурні організації стають жертвами державних репресій, як, наприклад, провідний театр країни – Національний академічний театр Янки Купали. У серпні 2020 року директор театру Павло Латушко виступив на підтримку мирних протестувальників/ць. Контракт із ним негайно розірвали, і більше 60 співробітників/ць театру, включно з майже всіма актор(к)ами, тнж пішли на знак протесту.

«Ми не будемо стояти осторонь, поки влада Білорусі затикає рот творчим людям країни. Наша міжнародна кампанія солідарності підтримує всі мирні способи протесту й опору білоруського народу цинічним і страхітливим спробам влади обмежити права людини й доступ до різних ідей і думок», – підкреслила Аїша Джанг.

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Глобальна кампанія солідарності Amnesty International #StandWithBelarus почалася 27 січня 2021 року публікацією доповіді про те, як влада Білорусі перетворила судову сисему країни в інструмент переслідування людей, постраждалих від тортур, а зовсім не тих, хто цими тортурами займається. Кампанія триватиме до середини травня, і ми будемо регулярно публікувати короткі доповіді про переслідування владою Білорусі людей із різних верств білоруського суспільства. Сьогодні Білорусь переживає найбільш кричущий наступ на права людини у своїй історії після здобуття незалежності. Активіст(к)и Amnesty International по всьому світі візьмуть участь у різних акціях, щоб висловити свою солідарність з мирними протестувальниками і протестувальницями Білорусі.

Ви також можете приєднатися, для цього:

• Сфотографуйте, намалюйте, зліпіть чи виріжте з паперу квітку.
• Напишіть повідомлення солідарності з білорус(к)ами.
• Оприлюдніть фото і повідомлення на Facebook чи в Instagram.
• Позначте Amnesty International Eastern Europe & Central AsiaAmnesty International Ukraine чи/та @amnestyuactivism
• Використайте хештег #StandWithBelarus.