Білорусь: жорстокі переслідування організацій громадянського суспільства мають припинитися

У зв’язку з на безпрецедентною хвилею обшуків та затримань, націлених на більше ніж десять організацій громадянського суспільства в Білорусі, Марі Стразерз, директорка Amnesty International у регіоні Східної Європи та Центральної Азії, зазначила:

«Протягом останніх 12 місяців права людини зазнавали невпинної атаки з боку уряду Олександра Лукашенко. Ми давно закликаємо міжнародне співтовариство реагувати на звинувачення в катуваннях, насильстві з боку міліції щодо мирних протестувальників/-иць та всеохопних репресіях, які фактично розчавили всі можливі групи білоруського суспільства. Сьогоднішня масова атака на життєво важливі організації громадянського суспільства свідчить про те, що ніде так і не було зроблено достатньо для припинення цієї кризи.

Білоруський КДБ похвалився минулого тижня, що проводить загальнодержавну операцію «очищення від радикалів», і сьогодні ми побачили, як це виглядає насправді. Усі затримані сьогодні мають бути негайно звільнені, а ця кампанія проти громадянського суспільства повинна закінчитися.

Ми повторюємо своє послання до міжнародної спільноти: у самому серці Європи знищується громадянське суспільство. Настав час діяти – захищати свободу та справедливість!».

Рано вранці 14 липня співробітники правоохоронних органів прийшли з обшуками в офіси щонайменше десяти великих білоруських організацій громадянського суспільства, правозахисних організацій та опозиційних груп, а також додому до громадських діячів/ок. До списку, який із кожною годиною поповнюється, потрапили: правозахисна група «Вясна», Білоруська Асоціація журналістів, Білоруський Гельсінський комітет, правозахисна група Human Constanta, незалежний академічний дослідницький центр BEROC, правозахисна група «Гендерні перспективи», Всесвітній союз білорусів «Бацькаўшчина», опозиційна партія Білоруський Народний Фронт, демократичний рух «За свободу» і видавництво «Імена».

За інформацією «Вясни», затримано не менше 12-х осіб,зокрема одного з керівників «Вясни» Валентина Стефановича і його колег Володимира Лабковича, Олену Лаптенок, Андрія Палюду, Олега Мацкевича, Ігоря Казмерчака, Віктора Сазонова й Марину Статкевич. На момент написання матеріалу місце перебування засновника «Вясни» і колишнього в’язня совісті Олеся Бєляцького було невідоме.

Білоруські правоохоронні органи не надали причин для рейдів. За інформацією «Вясни», обшуки проводили співробітники Департаменту фінансових розслідувань Комітету держконтролю.

У березні Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальну справу стосовно «Вясни» за статтею 342 КК («організація та активна участь у групових діях, що грубо порушують громадський порядок»).