Білоруська влада поставила під загрозу життя і здоров’я протестувальників/ць старшого віку, не вживши заходів щодо мінімізації ризиків зараження COVID-19 в місцях утримання під вартою

Білоруська влада поставила під загрозу здоров’я літніх протестувальників/ць, які належать до групи ризику зараження COVID-19, транспортуючи їх у переповнених міліцейських автобусах і поміщаючи до переповнених тюремних камер. У новому брифінгу Amnesty International задокументувала довільні арешти і факти жорстокого поводження з десятками літніх людей, які брали участь у мирних протестах, в тому числі з чоловіком 83 років, якого у відділенні міліції змусили стояти обличчям до стіни протягом півтори години з піднятими руками.

«Люди різного віку брали участь у протестах проти все більш репресивного режиму Олександра Лукашенка. Незалежно від віку протестувальників/ць білоруська влада відповідала на акції однаковим насильством. Ставлення до мирних демонстрантів/ок було жахливим усюди, проте жорстоке поводження з людьми у віці 80 років повною мірою демонструє, наскільки непропорційною була реакція міліції», – заявила Тетяна Мовшевич, координаторка кампаній Amnesty International по Білорусі.

«Amnesty International зібрала інформацію про літніх людей зі складними захворюваннями, зокрема, раком, хворобами серця й легенів, які постраждали від жорстокого поводження і довільних затримань на термін до кілька тижнів. Це викликає особливе занепокоєння з урахуванням того, що літні люди належать до групи ризику ймовірних ускладнень від COVID-19, натомість білоруська влада не вжила адекватних заходів для мінімізації ризиків зараження серед затриманих», — додала вона.

Багато людей похилого віку в Білорусі організували власні марші солідарності з мирними демонстрант(к)ами, що отримали назву Марші мудрості.

20 грудня 2020 року 83-річний Янка (ім’я змінено з міркувань безпеки) ішов по вулиці з маленьким прапором з Погонею, історичним білоруським гербом, який став одним із символів протестів. Янка розповів Amnesty International, що троє міліціонерів грубо схопили його і затягли до машини. У відділенні міліції Янку змусили стояти півтори години обличчям до стіни з піднятими руками.

«За кілька кроків від мене обличчям до стіни стояв ще один затриманий. Я показав йому знак рукою і прошепотів: «Жыве Беларусь». Він тихо відповів: «Жыви вечна». Через кілька годин мене відпустили. Я не знаю, що сталося з тією іншою людиною», — розповів Янка Amnesty International.

У рамках глобальної кампанії #StandWithBelarus Amnesty International висвітлює, як придушення протестів впливає на різні верстви білоруського суспільства. Зокрема, ми вже розповідали про постраждалих від тортур, жінок, підлітків і дітей, а також представників/ць культурної сфери.

«Ми закликаємо до солідарності з народом Білорусі, оскільки їхніх права продовжують систематично порушуватися», — сказала Тетяна Мовшевич. – «Хвиля державних репресій у Білорусі зачіпає всіх на своєму шляху: молодих і старих, чоловіків і жінок. Ми повторюємо наш заклик до світових лідерів вжити реальні заходи для захисту народу Білорусі і протидії цій жахливій атаці на права людини».