У відповідь на руйнування греблі Каховської ГЕС на окупованій Росією частині півдня України Марі Стразерс, директорка Amnesty International у регіоні Східної Європи та Центральної Азії, заявила:
«Міста і села в нижній течії Дніпра йдуть під воду, людські та екологічні втрати від руйнування Каховської греблі величезні, і все це є ознаками гуманітарної катастрофи. Міжнародна спільнота повинна об’єднатися, щоб притягнути винних до відповідальності.
Норми міжнародного гуманітарного права захищають греблі в особливому порядку через небезпеку, яку їхнє руйнування становить для цивільного населення. Руйнування Каховської греблі – це катастрофа, яка ставить під загрозу життя, безпеку й добробут десятків, якщо не сотень тисяч людей, що живуть в межах досяжності паводкових вод. Це буквально відкритий шлюз для людської та екологічної катастрофи.
Руйнування греблі призведе до затоплення величезних територій нижче за течією, а вище за течією позбавить населення безпечного водопостачання, зокрема у великих містах регіону та на окупованому Росією Кримському півострові. Особливе занепокоєння викликає те, що це може мати катастрофічні наслідки для Запорізької атомної електростанції, яка також перебуває під російським контролем і для критично важливого технічного обслуговування якої необхідна вода з Дніпра.
Влада з усіх боків повинна приділити першочергову увагу евакуації та безпеці цивільного населення, яке постраждало від руйнування греблі, а також вжити заходів для мінімізації інших наслідків.
Має бути проведене швидке, незалежне та неупереджене розслідування руйнування Каховської греблі. Ми також повторюємо наш заклик, що всі причетні до злочинів агресії, воєнних злочинів та порушень міжнародного права мають бути притягнуті до відповідальності в рамках справедливого судового розгляду, а жертви і постраждалі – отримати повне відшкодування».
Відповідальність за воєнні злочини
Amnesty International вважає російське вторгнення в Україну актом агресії. Із 24 лютого організація документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені під час війни в Україні. Усі матеріали Amnesty International із цього приводу, включно з новинами, брифінгами та розслідуваннями, можна знайти за посиланням.
Amnesty International неодноразово закликала притягнути до відповідальності членів російських військ і посадових осіб, відповідальних за агресію та порушення. Ми також вітаємо розслідування Міжнародного кримінального суду, яке триває в Україні. Усебічна підзвітність в Україні вимагатиме узгоджених зусиль ООН та її органів, а також ініціатив на національному рівні відповідно до принципу універсальної юрисдикції.