Жінки Білорусі в авангарді боротьби за права людини. Amnesty International розповідає історії відважних білорусок, які кинули виклик репресивній системі

Жінки Білорусі відіграють важливу роль у протестах, і при цьому стикаються з репресіями й іншими загрозами. У новому брифінгу, присвяченому жіночому виміру боротьби за права людини в умовах поліцейських репресій у Білорусі, Amnesty International підкреслює важливу роль жінок-активісток у правозахисній боротьбі і показує, що специфічним переслідуванням з боку держави піддаються й жіночі організації.

Співрозмовниць Amnesty International, яких заарештовували й допитували силовики, також звинувачували в тому, що вони «погані матері» і «погані дружини», влада погрожувала відібрати в них дітей. Під час утримання під вартою вони стикалися з жорстокістю, а когось кинули до в’язниці в результаті необґрунтованого кримінального переслідування.

«Кандидатка на президенський пост Світлана Тихановська, яку примусили емігрувати, глава її штабу Марія Колеснікова, яку кинули до в’язницї, ув’язнена правозахисниця Марфа Рабкова, журналістки Катерина Бахвалова і Дарина Чульцова, яких засудили до дворічного ув’язнення за пряму трансляцію акції протесту, — це лише деякі з багатьох жінок, чиї імена стали синонімами боротьби за свободу і права людини в Білорусі», — говорить Аїша Джанг, старша керівниця кампаній Amnesty International по Білорусі. – «У глибоко патріархальному суспільстві з повсюдним поширенням сімейного насильства, жінки в Білорусі сильно ризикували, коли боролися за свої переконання. Зараз же білоруська влада вживає ще більш жорстокі заходи, спрямовані проти жінок-активісток, їхніх організацій і сімей».

Одна з героїнь нового брифінгу Amnesty International — Юлія Міцкевич, активістка, феміністка, керівниця гендерно-просвітницької організації під назвою «Актиўним Биць Файна», членкиня підгрупи опозиційної Координаційної ради «Фем-група». Її затримали 20 жовтня 2020 року при виході з офісу.

Юлії офіційно пред’явили звинувачення в «участі в незаконному зібранні», але, на її думку, її переслідують саме через боротьбу за гендерну рівність. Співробітники міліції, які затримали Юлію, і слідчі, які допитували її, наполягали, щоб вона підписала заяву, ніби брала участь у «незаконних» діях безпосередньо як представниця своєї організації.

«Вони то обіцяли, то залякували. Спершу вони цікавилися Фем-групою, жіночими маршами і фінансуванням, а вдруге запитували вже про мою організацію», — розповіла Юлія Amnesty International.

«Ми закликаємо до солідарності з відважними жінками Білорусі в їх боротьбі за свободу і права людини. Вони кидають виклик патріархальним поглядам і репресивному уряду, який прагне придушити права людини, зміни і прогрес, до яких закликають білорус(к)и», — звернулася Аїша Джанг до прихильників та прихильниць Amnesty International.

Міжнародна кампанія солідарності Amnesty International з протестувальниками/цями в Білорусі #StandWithBelarus була запущена 27 січня 2021 року з публікації доповіді, що показує, як білоруська влада використовувала систему правосуддя для покарання жертв тортур, а не злочинців. Організація регулярно випускає матеріали, у яких висвітлюється, яким переслідуванням піддаються різні верстви білоруського суспільства. Активіст(к)и Amnesty International по всьому світу братимуть участь у різних акціях, щоб продемонструвати свою солідарність з мирними демонстрант(к)ами в Білорусі.