«Смертні вироки» трьом іноземним військовослужбовцям у складі ЗСУ є порушенням міжнародного права

У відповідь на новину про те, що сепаратистський «суд» в окупованому Росією Донецьку виніс ухвалу про страту полонених іноземців – двох громадян Великобританії та одного – із Марокко, Денис Кривошеєв, заступник директора Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії, заявив:

«Це кричуще порушення міжнародного гуманітарного права за багатьма пунктами. Усі троє були військовослужбовцями регулярних військ України, та відповідно до Женевських конвенцій як військовополонені є захищеними від судового переслідування за участь у бойових діях. Єдиним винятком є судові провадження за ймовірні воєнні злочини, і в цьому випадку має бути достатньо належних доказів та забезпечено стандарти справедливого судового розгляду. Мало того, що за цим сценарієм це не так – військовослужбовців судив не незалежний, неупереджений, належним чином заснований суд, а російські маріонетки. Так звані звинувачення проти них не є воєнними злочинами. І найбільше обурює, це позбавлення життя цих військових внаслідок вкрай несправедливого судового розгляду, що означатиме свавільне позбавлення життя.

Фактично умисне позбавлення військовополоненого або іншої особи, яка перебуває під захистом, права на справедливий і регулярний судовий розгляд є воєнним злочином. Росія як держава-окупант несе відповідальність за поводження з усіма військовополоненими та іншими особами, яких позбавили волі. Вона повинна забезпечити негайне скасування цього так званого «вироку» та належне поводження з цими полоненими у повній відповідності до міжнародного гуманітарного права».

 Довідка

«Смертний вирок» британським громадянам Шону Піннеру та Ейдену Есліну, а також марокканському громадянину  Брахіму Саадуну було винесено 9 червня де-факто Верховним судом так званої ДНР, яка перебуває під російською окупацією. 

Чоловіків «засудили» в тому, що вони іноземні найманці та вчиняли «дії, спрямовані на насильницьке захоплення влади та повалення конституційного устрою ДНР». Усі троє брали участь у бойових діях проти Росії у складі регулярних українських сил та у травні були взяті в полон російськими військами у Маріуполі.