Цитата генеральної секретарки Amnesty International у зв’язку зі вторненням Росії в Україну

Amnesty International закликає до безпомилкового дотримання міжнародного гуманітарного права та права у сфері прав людини нападу Росії на Україну сьогодні вранці.

«Наші найгірші побоювання стали реальністю. Після декількох тижнів ескалації почалося російське вторгнення, яке, імовірно, призведе до найжахливіших наслідків для людських життів і прав людини», – заявила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.

«У той час як бомби і ракети падають на українські військові бази, і надходять перші повідомлення про застосування російською армією зброї невибіркової дії, Amnesty International повторює свій заклик до всіх сторін суворо дотримуватися міжнародного гуманітарного права і міжнародного права у сфері прав людини. Життя цивільного населення, будинки та інфраструктура повинні бути захищені; невибіркові напади та застосування забороненої зброї, як-от касетні боєприпаси, не мають бути допущені. Ми також повторюємо наш заклик дозволити й полегшити доступ гуманітарним установам для надання допомоги цивільним особам, які постраждали в результаті бойових дій.

Amnesty International буде уважно стежити за ситуацією, щоб виявити порушення міжнародного права всіма сторонами».

Розширений збройний конфлікт між двома країнами вибухнув рано вранці 24 лютого, коли російська армія вдалася до масових обстрілів, ракетної артилерії й ракетних атак, мішенями якої стали українські військові та авіабази. Тим часом танкові колони вторглися на територію України по всій протяжності кордону.

Додаткова інформація

Рано вранці 24 лютого Росія почала вторгнення в Україну, з’явилися повідомлення про те, що війська перетнули кордон на півночі і півдні, сталися вибухи в багатьох містах, включно з Києвом. Принаймні в одному випадку, у Харкові, на відеозаписі видно, як хвостова частина ракети, випущеної з важкої реактивної системи залпового вогню «Смерч», залишилася стирчати з тротуару. Навмисні напади на цивільних осіб і цивільну власність та невибіркові напади, у результаті яких гинуть або отримують поранення цивільні особи, кваліфікуються як військові злочини.

Amnesty International раніше попереджала про руйнівні ризики для прав людини, пов’язані з подальшим збройним конфліктом між Росією і Україною, включно з загрозою для життя цивільного населення, засобів до існування та інфраструктури, а також потенційну гостру нестачу продовольства й масове переміщення населення. Організація задокументувала серйозні порушення прав людини в результаті конфлікту 2014-2015 років на сході України, у ході якого були скоєні військові злочини і злочини проти людяності.