ЄСПЛ своїми рішеннями наблизив справедливість для постраждалих під час Євромайдану – Amnesty International

У відповідь на рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), в яких йдеться про те, що українська держава несе відповідальність за незаконні затримання, жорстоке поводження, викрадення і в одному випадку вбивство мітингувальника під час жорсткого придушення Євромайдану взимку 2013-2014 років, Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна, заявила:

«Рішення Європейського суду з прав людини показує те, що Amnesty International і українські правозахисники говорили протягом багатьох років: українська влада при президенті Вікторі Януковичі розв’язала жорстку кампанію придушення протестів під час Євромайдану. Для більшості жертв цих зловживань справедливість так і не встановлена».

«Ми сподіваємося, що сьогоднішнє судове рішення допоможе зруйнувати бар’єри, що заважають Україні розкрити всю правду, притягнути винних в порушенні прав людини до відповідальності і гарантувати, що постраждалі і їхні сім’ї отримають повну й адекватну компенсацію», – додала вона.

21 січня ЄСПЛ прийняв рішення відразу по декількох справах, ухваливши, що українська влада навмисне застосовувала жорстоке поводження, надмірну силу, незаконні затримання та викрадення відносно учасників протестів. Це здійснювалося в рамках кампанії з розгону спочатку мирних протестів. В одному випадку ЄСПЛ встановив, що українська держава несе відповідальність за вбивство одного з учасників протесту.

Amnesty International з самого початку вела широку кампанію за відновлення справедливості й компенсацію всім жертвам порушень прав людини з боку правоохоронних органів, скоєних під час Євромайдану. Акція протесту призвела до відставки президента Віктора Януковича. Доповідь Amnesty International, опублікована два роки тому, виявила, що в країні існують значні перешкоди для здійснення правосуддя, продемонструвавши, що з 288 справ колишніх офіцерів нижчої ланки і інших посадових осіб, звинувачених в численних порушеннях прав людини, тільки дев’ять були засуджені до позбавлення волі.