Єгипет: Поправки до репресивного закону про НУО – не більше ніж символічні зовнішні зміни

Проект нового закону про неурядові організації (далі — НУО), який 15 липня затвердив парламент Єгипту і який мав замінити драконівський закон про НУО від 2017 року, небагато зробить для подолання жахливих репресій, із якими стикаються правозахисні групи у країні протягом останніх років, — повідомляє Amnesty International, проаналізувавши правки.

У листопаді 2018-го Президент Абдель Фаттах Ас-Сісі оголосив плани реформування закону про НУО, який набув чинності у 2017 році, посилаючись на потребу у тому, щоб він був «більш збалансованим». Єгипетські та міжнародні правозахисні організації проводили кампанії проти нього, висловлюючи критику, яку поділяє ООН.

«Проект нового закону про НУО лишає деякі з найбільш драконівських положень закону 2017 року та включає в себе лише трохи символічних зовнішніх змін, пов’язаних із проблемами в галузі прав людини. Він лишає за єгипетським органам влади широкі повноваження розпускати незалежні правозахисні групи та криміналізує легітимну діяльність НУО. Законопроект небагато зробить для ліквідації атмосфери страху, репресій та переслідувань, із якими стикаються правозахисники в Єгипті», – зазначає Наджия Бунайм, директорка кампаній у Північній Африці.

«Новий закон також кричуще суперечить конституції самого Єгипту та його міжнародним зобов’язанням щодо прав людини. Ми закликаємо Президента Єгипту відхилити цей законопроект та вимагаємо справжніх реформ у відповідності до міжнародного права і стандартів».

Парламент затвердив законопроект 15 липня. У президента є 30 днів на те, щоб його відхилити; інакше він набуде чинності як закон.

Проект нового закону продовжує забороняти НУО отримувати та збирати фінансування всередині країни та закордоном, проводити деякі легітимні види діяльності, проводити дослідження та публікувати результати без дозволу уряду. Він надає органам влади право відхилити реєстрацію НУО протягом 60 днів з дня повідомлення, фактично вимагаючи від них отримання дозволу на своє заснування від влади. Він також надає органам влади повноваження розпускати НУО та притягати до відповідальності співробітників на основі розмитих звинувачень.