Відповідь російських військ на руйнування Каховської греблі призвела до катастрофічних наслідків вище за течією

Окупаційні російські війська ставлять під загрозу життя людей у районах, що постраждали від повені після руйнування греблі Каховської ГЕС. Тим часом дефіцит води у верхів’ях річки та погіршення умов життя вказують на екологічну та економічну катастрофу, що насувається. Про це сьогодні заявила Amnesty International.

Окупаційна влада не евакуює цивільне населення з підконтрольних Росії регіонів

Amnesty International поспілкувалася з волонтер(к)ами, які евакуювалися з затоплених районів та їхніми рідними. Їхні свідчення системно вказують на те, що російські окупаційні війська не змогли провести організовану евакуацію або надати критично важливу гуманітарну підтримку цивільному населенню, що опинилося в затоплених містах і селах. Цивільні в затоплених районах повідомляють, що тих, хто не має російських паспортів, змушують проходити принизливий і нав’язливий процес «фільтрації».

Рятувальні операції, що відбуваються, в основному проводяться волонтер(к)ами, деякі з яких повідомили Amnesty International, що окупаційні російські війська перешкоджають їхньому доступу до затоплених районів, що серйозно ускладнює їхні зусилля з надання допомоги цивільному населенню, яке постраждало від повені.

«Попри те, що катастрофа такого масштабу вимагає рішучого реагування, окупаційні російські війська продемонстрували бездушну зневагу до людського життя і людської гідності, явно зосередившись майже виключно на власних потребах безпеки. Відмова від організованої евакуації, блокування волонтерських зусиль із підтримки цивільного населення, яке постраждало від повені, та «фільтрація» евакуйованих без російських паспортів порушують їхні зобов’язання як окупаційної влади та ставлять під загрозу життя людей», – зазначила Анна Райт, регіональна дослідниця Amnesty International.

Джерело в місті Олешки повідомило, що після того, як місцеві перевезли кілька сімей на більш високу місцевість, їх залишили там щонайменше на два дні, а росіяни замість того, щоб евакуювати їх, розмістили озброєний персонал по периметру цього імпровізованого острова.

«Окупаційні російські війська повинні терміново виконати свої зобов’язання за міжнародним правом, організувавши безпечну та таку, що поважає людську гідність, евакуацію цивільного населення із затоплених районів, які перебувають під їхнім контролем. Вони також повинні дозволити волонтер(к)ам і міжнародним рятувальним командам доставляти гуманітарну допомогу та евакуювати цивільне населення з постраждалих від повені регіонів», – Анна Райт.

Цивільне населення на окупованих територіях не може зв’язатися з рідним

Інформація з окупованих Росією територій надходить дуже рідко. Прямий контакт із постраждалими громадами лишається вкрай обмеженим і небезпечним для тих, хто ділиться інформацією з правозахисними організаціями та міжнародними ЗМІ.

Із початку вторгнення російські війська замінили українські мобільні мережі на окупованих ними територіях. Люди, які опинилися в затоплених районах з поганим мобільним зв’язком, розрядженими акумуляторами та без електрики, намагаються зв’язатися з рідними. До цього додається занепокоєння щодо безпеки комунікації та ризиків для тих, хто надає інформацію про ситуацію на окупованих Росією територіях.

«Намагатися зв’язатися з людьми, які застрягли в затоплених російськими військами селах і містах, дуже складно. Говорити через російські мережі ризиковано, а наші джерела занадто добре знають про репресії, з якими вони можуть стикнутися через розмову з нами», – Анна Райт, регіональна дослідниця Amnesty International.

Серйозна гуманітарна та екологічна криза

Хоча повені в районах нижче за течією від греблі значно погіршили гуманітарну кризу в Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії, вони мають прямі катастрофічні наслідки і вище за течією для громад, які відчайдушно потребують води й доступу до критично важливої допомоги.

Джерело на правому березі Дніпра повідомило Amnesty International: «Вибух Каховської гребли спричинив дві катастрофи: повені в районах, розташованих нижче, і посуху в районах, розташованих вище. У прибережних населених пунктах Дніпропетровської області вже п’ять днів немає води. Волонтери роздали по п’ять літрів на людину, але питання в тому, як надовго цього вистачить? День, тиждень, місяць? … Всі мобілізувалися, щоб підтримати затоплені громади, але те, що люди страждають від спраги, не менш жахливо».

Повінь уже мала катастрофічні наслідки для сільського господарства в постраждалих регіонах: як у нижній, так і в верхній течії. Для тих, хто заробляє на життя сільським господарством, руйнування греблі призвело до економічної кризи, а також до екологічної катастрофи.

У селі Грушівка, що на Дніпропетровщині, виноградні лози гинуть, оскільки немає води для їхнього поповнення. Власники/ці малих сільськогосподарських підприємств у регіоні, які вже зіткнулися з серйозними економічними труднощами з початку вторгнення, можуть втратити засоби до існування, оскільки тепер вони не можуть вирощувати та продавати продукцію через брак води.

Повені в Миколаївській і Херсонській областях також значно ускладнили зусилля з розмінування території. Затоплена місцевість у багатьох місцях залишається недоступною, і є побоювання, що міни та інші боєприпаси, що не вибухнули, були перенесені паводковими водами в раніше безпечні райони, і що шари осаду поховали міни, ускладнивши їх пошук.

«Проблема очищення України від наземних мін була величезною ще до цієї катастрофи. Міжнародна спільнота має зробити все можливе, щоб допомогти очистити постраждалі від повені регіони від наземних мін, що є вирішальним кроком у довгому процесі повернення сільськогосподарських угідь у цій місцевості до безпечного рівня для використання фермер(к)ами.

Винні в руйнуванні Каховської греблі мають бути притягнуті до відповідальності, так само як і всі, хто винен у злочинах проти міжнародного права, скоєних в Україні. Тим часом, порятунок життів і засобів до існування, а також запобігання подальшим смертям і катастрофам є першочерговим завданням», – наголошує Анна Райт.

Відповідальність за воєнні злочини

Amnesty International вважає російське вторгнення в Україну актом агресії. Із 24 лютого організація документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені під час війни в Україні. Усі матеріали Amnesty International із цього приводу, включно з новинами, брифінгами та розслідуваннями, можна знайти за посиланням.

Amnesty International неодноразово закликала притягнути до відповідальності членів російських військ і посадових осіб, відповідальних за агресію та порушення. Ми також вітаємо розслідування Міжнародного кримінального суду, яке триває в Україні. Усебічна підзвітність в Україні вимагатиме узгоджених зусиль ООН та її органів, а також ініціатив на національному рівні відповідно до принципу універсальної юрисдикції.

*Ім’я змінено з міркувань безпеки