Так звані референдуми на окупованих Росією територіях є грубим порушенням міжнародного права

У відповідь на те, що в окупованих Росією районах Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України почалося «голосування» щодо приєднання до Російської Федерації, заступник директорки Amnesty International у регіоні Східної Європи та Центральної Азії Денис Кривошеєв заявив:

«Ці так звані «референдуми» – хитрість Росії, що має на меті незаконну анексію окупованої території України. Це чергова ескалація російської агресії проти України та ще один доказ глибокої зневаги Кремля до міжнародного права та прав людей на територій під окупацією. Четверта Женевська конвенція чітко забороняє анексію окупованої території та інші дії окупаційної влади, спрямовані на те, щоб позбавити окуповане населення захисту Конвенції.

Ці так звані «референдуми» та будь-яка подальша анексія Росією не мають чинності згідно з міжнародним правом, і, що б Росія не стверджувала в результаті, такі дії не змінять правовий статус територій, окупованих Росією, відповідно до міжнародного права.

Росія повинна поважати свої зобов’язання як окупаційної держави згідно з міжнародним гуманітарним правом і негайно припинити всі незаконні дії. Вона також повинна негайно припинити свою агресію проти України. Усі відповідальні за злочини згідно з міжнародним правом, включно з військовими злочинами, повинні постати перед правосуддям».

Додаткова інформація

Раніше цього тижня російська влада та її ставленці на окупованих Росією частинах Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей в Україні оголосили про намір провести «референдум» щодо приєднання до Російської Федерації.

23 вересня представники окупаційної влади почали відвідувати домівки для збору «бюлетенів» у місцевого населення. Очікується, що «референдуми» триватимуть п’ять днів. Окупаційна російська влада заявила, що так звані виборчі дільниці будуть відкриті на п’ятий і останній день «референдуму» 27 вересня, але не раніше з міркувань безпеки.

Будь-які спроби Росії шляхом окупації змінити правовий статус контрольованих нею територій в Україні, включно з Донецькою, Херсонською, Луганською та Запорізькою областями, а також Кримом і містом Севастополь, є грубим порушенням Статуту ООН і порушенням прав місцевого населення згідно з міжнародним гуманітарним правом.

Стаття 47 Четвертої Женевської конвенції зазначає: «Особи, що перебувають під захистом, які знаходяться на окупованій території не будуть у жодному разі та жодним чином позбавлені переваг цієї Конвенції у зв’язку з будь-якими змінами, запровадженими стосовно керівних установ чи управління цією територією внаслідок її окупації, або у зв’язку з будь-якою угодою, укладеною між властями окупованої території та властями окупаційної держави, або у зв’язку з анексію окупаційною державою всієї або частини окупованої території».

Amnesty International вважає російське вторгнення в Україну актом агресії. Із 24 лютого організація документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені під час війни в Україні. Усі матеріали Amnesty International із цього приводу, включно з новинами, брифінгами та розслідуваннями, можна знайти за посиланням.