Сьогоднішня заява Amnesty International підкреслює продовження страждань дітей в Україні. Діти продовжують гинути і отримувати поранення від російських авіаударів, у тому числі під час атак, які є воєнними злочинами.
Amnesty International верифікувала сімнадцять ударів у 2024 році, які призвели до жертв серед дітей, і польові дослідження засвідчили, що російські війська свідомо атакували цивільних осіб та цивільну інфраструктуру. Заява Amnesty International вчергове підкреслила необхідність притягнення винних у незаконних атаках та воєнних злочинах до відповідальності, а також важливість надання відшкодування всім жертвам воєнних злочинів, скоєних унаслідок агресії Росії.
ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ ЗАЯВИ (УКР)
ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ ЗАЯВИ (АНГЛ)
«Діти, як одна з найбільш вразливих груп у будь-якому суспільстві, користуються особливим захистом відповідно до міжнародного гуманітарного права. Проте ми продовжуємо бачити, як їх вбивають і калічать у районах, далеких від лінії фронту, зокрема у місцях, поблизу яких немає жодних військових цілей», — відзначив Патрік Томпсон, дослідник Amnesty International по Україні.
«Атаки, які Amnesty International зафіксувала цього року, зокрема відомий удар по найбільшій дитячій лікарні у Києві, є воєнними злочинами, схожими на ті, що мали місце на початку повномасштабного вторгнення, коли російські війська обстріляли пологовий будинок та драмтеатр у Маріуполі. Цивільні об’єкти, зокрема лікарні, які мають особливий захист, продовжують ставати цілями незаконних атак, все більше дітей гине та отримує поранення», — додав він.
Триваючі атаки на дітей — це воєнні злочини
Серед організацій, що документують цивільні втрати в Україні, є консенсус, що у 2024 році спостерігається значне збільшення жертв серед цивільних, зокрема серед дітей. Дані, зокрема опубліковані Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), свідчать про те, що літо 2024 року стало особливо смертоносним для дітей в Україні. Відділ цифрової верифікації Amnesty International перевірив понад 120 відео та фотографій атак, у яких постраждали діти у 2024 році, а також додаткові дослідження були проведені на місцях нашими дослідниками.
Один із таких випадків стався 8 липня, коли російська крилата ракета Х-101 влучила в дитячу лікарню «Охматдит» у Києві. Удар завдав величезної шкоди, загинули двоє людей, а понад сто були поранені, включно з дітьми.
Олег Голубченко, хірург, який оперував дитину в лікарні під час нападу, розповів: «Коли я прийшов до тями, зрозумів, що навколо все в руїнах. Мене також поранило: відчував теплоту по тілу, бачив, що йде кров, але руки і ноги працювали, я дихав. Відповз трохи і побачив, що з дитиною все в порядку, хоча апарат був зруйнований”.
Amnesty International перевірила 14 фотографій і 6 відео, що показують наслідки ракетного удару по лікарні «Охматдит». На зображеннях видно значні пошкодження лікарняних палат, розбиті вікна та уламки, а також плями крові. Amnesty International не змогла знайти жодних доказів присутності українських військових у величезному комплексу лікарні або поблизу неї. Велика площа лікарні фактично виключає можливість того, що потужна крилата ракета, точність якої становить від 5 до 20 метрів, могла бути спрямована на іншу ціль.
«Зростання атак на цивільних і цивільні об’єкти є тривожним нагадуванням про те, що агресія Росії проти України триває, спричиняючи величезні людські втрати. Незаконні атаки, зокрема на дітей, мають на меті посіяти страх і паніку серед мирного населення. Безкарність, якою користуються винні, мусить припинитися. Міжнародна спільнота має зробити все, аби ці особи постали перед судом. Без притягнення до відповідальності, ці атаки лише продовжуватимуться», — сказав Патрік Томпсон.
Зростання кількості загиблих та поранених серед цивільних осіб, як на територіях, контрольованих урядом України, так і на окупованих територіях, є прямим наслідком агресивної війни Росії проти України, що є злочином згідно з міжнародним правом.
Згідно з даними УВКПЛ, близько 89% цивільних жертв зафіксовано на територіях, підконтрольних Україні. Amnesty International не може незалежно перевірити кількість дітей, яких було нібито вбито за даними російських джерел, або підтвердити надійність цієї інформації чи правомірність звинувачень проти українських військових.
Прямі атаки на цивільних осіб або цивільні об’єкти є воєнними злочинами. Невибіркові удари, зокрема по населених пунктах з використанням вибухових засобів, є порушенням міжнародного гуманітарного права. Невибіркові удари, що призводять до жертв серед цивільних осіб, становлять воєнні злочини. Amnesty International зафіксувала численні випадки з лютого 2022 року, коли російські війська здійснювали невибіркові атаки в Україні, що призвели до тисяч цивільних жертв, а також задокументувала інші воєнні злочини, включаючи тортури, сексуальне насильство та незаконні вбивства.
Всі винні у злочинах за міжнародним правом мають бути притягнуті до відповідальності в рамках справедливого судового процесу, а жертви мають право на правду, справедливість та відшкодування.