Рада Європи засудила Польщу за неефективну боротьбу з насильством щодо жінок


Експертна група по боротьбі з насильством щодо жінок і побутовим насильством (GREVIO), яка відстежує виконання Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими
явищами (також відома як Стамбульська конвенція)
, опублікувала новий звіт про ситуацію в Польщі. У доповіді владу країни закликають повністю переглянути статті Кримінального кодексу країни про злочини на сексуальному ґрунті, аби «включити в повному обсязі поняття добровільної згоди і забезпечити відповідні санкції за здійснення будь-яких статевих актів без згоди».

Експертна група звернула особливу увагу на труднощі, з якими стикаються жінки, що прагнуть перервати вагітність у результаті зґвалтування, незважаючи на те, що зґвалтування є законною підставою для аборту навіть згідно з польським законодавством, яке переважно забороняє штучне переривання вагітності. Жінки, зокрема, стикаються з перешкодами на при отриманні довідки у прокурора про те, що є підстави вважати, що вагітність настала в результаті злочинного діяння, а також при отриманні інформації й направлення до лікарів/ок, що проводять аборт. Ці та інші проблеми, що перешкоджають доступу жінок до послуг із переривання вагітності після зґвалтування, повинні бути вирішені, аби гарантувати права жінок і дівчаток, – вважає Amnesty International.

«Цей звіт підтверджує те, що й так добре знайоме для жінок і дівчаток у Польщі: глибоко мізогінне ставлення уряду піддає їх щоденному ризику насильства, а небезпеки, із якими вони стикаються, стають усе серйознішими», – заявила Моніка Коста Ріба, старша керівниця кампаній Amnesty International із питань прав жінок у Європі.

«Відсутність адекватного захисту постраждалих від насильства в поєднанні з застарілими законами і культурою віктимблеймінгу та безкарності утворюють горючу суміш. Замість того, щоб вирішувати ці нагальні проблеми за допомогою таких дій, як визначення зґвалтування на основі принципу згоди, польські законодавці погрожують зробити країну менш безпечною для жінок і дівчаток», – додала вона.

За словами Коста Ріби, спроби деяких парламентаріїв замінити Стамбульську конвенцію новим законом про сімейні права, що обмежує гендерну рівність і права ЛГБТІ, повинні бути повністю відкинуті: «Час захистити тих, хто пережили насильство і визнати, що секс без згоди – це зґвалтування. Уряд має дотримуватися цих рекомендацій і вжити рішучих заходів для повного виконання Конвенції».