Використання протипіхотних мін, якими вкриті українські території, що були або лишаються в російській окупації, продовжує становити смертельну загрозу для цивільного населення і має стати предметом швидкого, ретельного, незалежного й неупередженого розслідування. Про це сьогодні заявила Amnesty International в новій дослідницькій публікації.
Згідно з моніторинговою доповіддю «Landmine Monitor 2023», в Україні було зафіксовано 608 нещасних випадків, пов’язаних із наземними мінами, протягом 2022 року — більше, ніж у будь-якій іншій країні світу, за винятком Сирії. Дані, зібрані організаціями гуманітарного розмінування, що працюють в Україні, наочно демонструють, що до більшості нещасних випадків призводять протипіхотні міни — цьому типу озброєння притаманна невибіркова дія, тому вони заборонені міжнародним гуманітарним правом.
«Міни розкидані по територіях України, які були та залишаються під російською окупацією. Вони несуть щоденну смертельну загрозу для цивільних. Деякі цілеспрямовано були розміщені в цивільних будинках, що призводить до травм і смертей» — зазначає Патрік Томпсон, дослідник Amnesty International по Україні. – Необхідно провести ефективне розслідування щодо всіх таких інцидентів, як імовірних воєнних злочинів. У всіх областях України, які були окуповані Росією, ми бачили докази того, що цивільні вмирали й отримували поранення від протипіхотних мін, залишених російськими військовими».
Протипіхотні міни застосовувалися в Україні регулярно від початку повномасштабного російського вторгнення 2022 року, а в менших масштабах, – іщез 2014 року. Після відходу росіян із Миколаївщини, Херсонщини та Харківщини наприкінці 2022 року відбувся помітний стрибок у кількості нещасних випадків серед цивільних, оскільки вони поверталися до своїх будинків, обійсть та господарств.
У березні 2022 року російські військові виселили Олександра* (ім‘я змінене з міркувань безпеки) та його матір з їхньої квартири в Снігурівці на Миколаївщині. Російський військовий підрозділ зайняв усю багатоповерхівку, поки не був змушений відступити після жорстких боїв на околицях Снігурівки у листопаді 2022 року.
Після відступу росіян Олександр повернувся до багатоповерхівки, щоб оцінити, наскільки серйозно вона була пошкоджена. Коли він зайшов до підвалу, то наступив на замасковану протипіхотну міну типу ПФМ-1, яку розмістили під дерев’яними дошками. Міна вибухнула, Олександр впав і приземлився на інші замасковані міни, які, вочевидь, цілеспрямовано розмістили так, щоби поранити чи вбити будь-кого, хто б увійшов до будівлі. Унаслідок цього випадку чоловік втратив ліву ступню та ліву руку.
Хоча цей випадок жахає, історія Олександра не є унікальною. Дослідниці й дослідники Amnesty International задокументували інші випадки того, як російські військові закладали протипіхотні міни в житлових районах на Херсонщині та Харківщині.
«Сапери та саперки, які працюють задля усунення цієї загрози в Україні, виконують копітку, небезпечну роботу щодня. Хоча масштаби цієї проблеми беззаперечно величезні, найбільшою перепоною для розчищення України від наземних мін є російська агресія, що триває. Міжнародна спільнота має взяти на себе зобов’язання надавати сталу фінансову й технічну підтримку, щоб допомогти Україні позбутися небезпеки, що й надалі загрожує життям людей та засобам для існування», – наголошує Патрік Томпсон.
Україна заявляла, що розслідує використання протипіхотних мін власними Збройними Силами.
«Протипіхотні міни, встановлені сьогодні, матимуть вплив на цивільне населення ще багато років. Країни в усьому світі повинні дотримуватися заборони на застосування, виробництво, накопичення запасів і передачу протипіхотних мін. Має настати кінець застосуванню такої зброї невибіркової дії» — закликав Патрік Томпсон.
Додаткова інформація
Amnesty International звернулася до Уряду України 12 червня 2024 року з проханням надати коментар щодо прогресу з розслідуванням використання протипіхотних мін власними Збройними Силами, але на момент публікації не отримала відповіді.
Amnesty International вважає російське вторгнення в Україну актом агресії. Із 24 лютого організація документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені під час війни в Україні. Усі матеріали Amnesty International із цього приводу, включно з новинами, брифінгами та розслідуваннями, можна знайти за посиланням.
Amnesty International неодноразово закликала притягнути до відповідальності членів російських військ і посадових осіб, відповідальних за агресію та порушення. Ми також вітаємо розслідування Міжнародного кримінального суду, яке триває в Україні. Усебічна підзвітність в Україні вимагатиме узгоджених зусиль ООН та її органів, а також ініціатив на національному рівні відповідно до принципу універсальної юрисдикції.