Як пандемія COVID-19 впливає на жінок і дівчаток у країнах Європи

26 травня 2020

Пандемія COVID-19 призвела до зростання випадків насильства щодо жінок і підвищення рівня їхньої незахищеності по всій Європі. Без належної уваги з боку урядів такий стан справ може посилити гендерну нерівність і рівень дискримінації, – про це попереджає посібник, який Amnesty International, Women’s Link Worldwide та Міжнародна федерація планованого батьківства розробили разом.

«Посібник для Європи: захист прав жінок і дівчаток в умовах пандемії COVID-19 та її наслідків» містить рекомендації урядам щодо необхідних заходів для захисту прав жінок та дівчаток, на яких пандемію впливає непропорційно сильно, особливо враховуючи інтерсексційну та стійку форми дискримінації.

«Права жінок і дівчаток повинні бути гарантовані й дотримані як під час так і після пандемії COVID-19 », – наголосила Вівіана Вайсман, президентка і генеральна директорка Women’s Link Worldwide.

Цей посібник і рекомендації в ньому дають нам підґрунтя для того, аби вимагати від європейських держав дотримання їхніх зобов’язань і збереження їхньої підтримки прав жінок і дівчаток під час цієї кризи й після неї

Вівіана Вайсман

Домашнє та сексуальне насильство

Ще до кризи COVID-19 кожна п’ята жінка в Європі страждала від насильства вдома з боку свого партнери. Заборони й заходи ізоляції, спрямовані на стримування поширення вірусу, піддають жінок і дівчаток підвищеному ризику домашнього насильства з боку їхніх партнерів або інших членів сім’ї, а також часто позбавляють їх необхідної підтримки.

Деякі європейські країни вжили заходів з надання підтримки жінкам і дівчаткам, які піддаються ризику домашнього насильства, однак ця пандемія виявила недоліки чинних заходів, які, у свою чергу, обмежують можливості реагування на потреби, що розширилися ще більше в період кризи.

Дані показують, що кількість повідомлень про насильство щодо жінок, особливо про домашнє насильство, зросла в багатьох країнах. За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у багатьох європейських країнах кількість екстрених викликів зросла до 60% порівняно з минулим роком. У деяких країнах влада вказує на скорочення кількості повідомлень про інциденти, пов’язані з домашнім насильством, що може свідчити про обмежені можливості повідомляти про випадки насильства для жінок, які живуть під одним дахом із їхніми кривдниками.

Для тих, хто постраждали від гендерного обумовленого насильства, включно з сексуальним насильством, високий рівень безкарності й перешкоди для доступу до правосуддя були однією з найсерйозніших проблем у регіоні навіть до пандемії. Украй важливо, щоб при вживанні належних заходів у галузі охорони громадського здоров’я держави також виконували свої міжнародні зобов’язання щодо забезпечення належної обачності при розслідуванні та судовому переслідуванні всіх випадків гендерно обумовленого насильства, як під час карантинних заходів, так і після зняття обмежень.

Сексуальні та репродуктивні права

Хоча деякі країни вжили конкретних заходів для забезпечення безпечного та своєчасного доступу до основних послуг, продуктів та інформації щодо сексуального та репродуктивного здоров’я під час пандемії, багато з них цього не зробили. Деякі країни, як видається, використовують ці обмеження як можливість подальшого обмеження доступу до сексуальних і репродуктивних прав.

Лікарні та клініки скоротили обсяги надання послуг у галузі сексуального та репродуктивного здоров’я до мінімуму або взагалі закрили їх через брак персоналу й перестановок кадрів, у тому числі з інших причин. У багатьох місцях доступ до звичайних клінічних послуг став надзвичайно складним.

«Європейські уряди не повинні посилювати шкоду для жінок через кризу, пов’язану з COVID-19, не гарантуючи їм доступ до базових послуг охорони сексуального та репродуктивного охорони», – заявила Керолайн Хіксон, регіональна директорка Європейської мережі Міжнародна федерація планованого батьківства (скорочено англ. IPPF).

«Обмеження доступу до основних послуг ставить під загрозу життя, здоров’я і благополуччя сотень тисяч жінок. Країни, які пріорітезують турботу, зробили кроки для захисту безпеки і свободи жінок і дівчаток. Ці речі цілком реальні, немає жодного виправдання для недостатньої уваги до прав жінок і дівчаток»

Ситуація після COVID-19

Усі згадані проблеми відбуваються на тлі похмурих економічних перспектив для мільйонів жінок і дівчаток у Європі після пандемії. Наслідки кризи в галузі охорони здоров’я, як очікується, серйозно позначаться на життєдіяльності жінок, особливо тих, хто працюють у сфері догляду або неформальному секторі, а також тих, хто вже належить до маргіналізованих груп. Потреби і права жінок та дівчаток повинні бути в центрі уваги під час планування заходів реагування на COVID-19 і відновлення після.

Жінки, що стикаються з численними 1 інтерсекційними формами дискримінації, зокрема, ромки, мігрантки або шукачки притулку, секс-працівниці, жінки з інвалідністю, транс-жінки та інші особи, що знаходяться належать до маргіналізованих груп, із більшою ймовірністю можуть стати мішенню для представників держави й постраждати від подальших збитків, включно з расовим профілюванням. Украй важливо, щоб держави забезпечили, аби розширені поліцейські повноваження не зачіпали цих жінок непропорційно сильно.

«Європа вже не буде такою, як до COVID-10. Ця пандемія стала безпрецедентною кризою з серйозними наслідками для прав людини жінок і дівчаток. Парадоксально, але цей складний період водночас дає нам можливість докласти більше зусиль для подолання дискримінації та нерівності», – заявила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Європі.

Ми закликаємо держави прислухатися до голосів жінок і зробити Європу після COVID-19 кращим місцем для всіх жінок і дівчаток

Марі Стразерс

Організації Amnesty International, Women’s Link Worldwide та Міжнародна федерація планованого батьківства закликають європейські уряди зробити все можливе, аби забезпечити дотримання прав жінок і дівчаток і щоб вони не залишилися без відповідної уваги.