23 жовтня 2019
У відповідь на повідомлення про те, що так званий Верховний суд самопроголошеної «Донецької Народної Республіки» ув’язнив журналіста Станіслава Асєєва на 15 років в колонії суворого режиму за «шпигунство» та «екстремізм», Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна заявила:
«Ми засуджуємо рішення де-факто влади Донецька ув’язнити Станіслава Асєєва за його роботу як незалежного журналіста. Цей вирок – чергове порушення прав людини силами, які п’ять років тому взяли під контроль Донецьк».
«Журналісти/-ки збирають та передають інформацію. Це їхня робота. Ті, хто тероризує та переслідує вільні ЗМІ, за замовчуванням вважають незалежних журналістів/-ок «шпигунами». Станіслава Асєєва потрібно негайно звільнити. Право людей на свободу вираження думки має бути гарантоване як у Донецьку, так і в усій Україні».
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Станіслав Асєєв – український журналіст, який залишився в Донецьку і продовжував працювати під псевдонімом після його захоплення збройними групами, які підтримуються Росією. Він зник 2 червня 2017 року, і лише 16 липня 2017 року де-факто влада визнала, що його утримують під вартою за звинуваченням в “організації екстремістської групи” та “шпигунстві”. У серпні 2018 року російський національний телеканал “Росія 24” транслював “інтерв’ю” зі Станіславом Асєєвим, в якому він “зізнався” у шпигунстві. Amnesty International відкидає достовірність цього зізнання оскільки воно було зроблено в полоні.
Свобода ЗМІ в Україні, у тому числі на підконтрольній уряду території, в останні роки викликає все більшу стурбованість через випадки політично мотивованих кримінальних проваджень проти журналістів/-ок та вбивств журналістів/-ок, які залишаються нерозслідуваними. 23 жовтня 2019 року Національна спілка журналістів України закликала український парламент, президента та уряд визнати та вирішити проблему із високим рівнем насильства, із яким стикаються журналісти та жуналістки в Україні, а також із безкарністю тих, хто це насильство чинить.