Цивільне населення України тижнями перебуває в жаху й темряві через атаки Росії на критично важливу енергетичну інфраструктуру 

Безперервна хвиля повітряних ударів російських збройних сил по українських містах свідчить про цілеспрямовані та незаконні обстріли цивільних осіб та цивільних об’єктів, включно з критично важливою енергетичною інфраструктуру, яка зазнала значних пошкоджень, – заявила сьогодні Amnesty International, вимагаючи припинення війни Росією та притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів. 

«Із початку березня Росія посилила наступ на цивільне населення та критично важливу інфраструктуру в Україні, і протягом останнього часу масштаби атак були особливо руйнівними. У той час як Україна відчайдушно потребує зовнішньої підтримки, пошкодження цивільної інфраструктури призводить до боротьби за виживання для українського народу, який вчиться жити в умовах постійної смертельної небезпеки і – в буквальному сенсі – зростаючої темряви», – зазначила Анна Райт, дослідниця Amnesty International. – «Події останніх кількох тижнів продемонстрували, що рішучість і здатність Росії завдавати людських страждань Україні ще далеко не вичерпані. Жорстокість та інтенсивність атак спричинили, імовірно, безпрецедентний рівень шкоди енергетичній інфраструктурі, що має бути компенсована адекватними міжнародними зобов’язаннями щодо усунення руйнувань та притягнення до відповідальності осіб, винних у воєнних злочинах». 

Amnesty International поспілкувалася з людьми по всій Україні, зокрема і в найбільш постраждалих регіонах, які розповіли про вплив посилених російських атак на їхнє повсякденне життя протягом останніх тижнів. 

Страх став буденністю

Для багатьох українських цивільних осіб постійний ризик потрапити під удар російських ракет став «новою нормою». 

Олександр із Харкова розповів Amnesty International: «Я втратив страх на другому році війни. Я йду в бомбосховище або в безпечне місце, щоб моя сім’я була спокійнішою і не дуже хвилювалася. Але я більше не боюся». 

Енергетична інфраструктура скомпрометована, що спричинило катастрофічну шкоду

Нещодавні атаки Росії спричинили одні з найбільш сильних пошкоджень енергетичної інфраструктури з початку повномасштабного вторгнення в Україну, включно зі щонайменше чотирма великим об’єктам генерації та розподілу електроенергії в Харкові, Одесі, Дніпрі та Запоріжжі. У четвер 11 квітня Росія здійснила ракетний та безпілотний удар по п’яти регіонах України, завдавши катастрофічної шкоди і без того зруйнованій цивільній інфраструктурі. Це призвело до численних, особливо масштабних і тривалих відключень електроенергії. 

Серйозно постраждали мобільний та інші види зв’язку, а також водопостачання й опалення. Лише в Харкові близько 700 000 домогосподарств залишалися повністю знеструмленими щонайменше 48 годин після одного з таких обстрілів, а деякі райони міста – і ще довше. 

Андрій, мешканець Харкова, розповів Amnesty International про наслідки атак: «Зараз у моїй квартирі є світло, але не постійно. А на вулицях дуже темно, у нас досі немає освітлення на вулиці. Перші два дні після атаки в мене не було світла. На третій день воно з’явилося близько опівночі. Я знав, що це ненадовго, тому в мене було кілька годин, щоб випрати речі, приготувати їжу, нагріти достатньо води, щоб набрати в термос, і зарядити павербанки. Пошкодження енергетичної інфраструктури настільки серйозні, що системи оповіщення про повітряну тривогу не працюють належним чином. Поліція використовує гучномовці, щоб оголосити про повітряну тривогу». 

До восьми ракет влучили у Дніпровську ГЕС у Запоріжжі, що поставило під загрозу греблю одного з найбільших водосховищ, що лишилися на Дніпрі. 

Леонід із Харкова розповів Amnesty: «Я не лягаю спати вночі, щоб насолоджуватися електрикою. Під час таких сильних обстрілів, які відбуваються майже щодня, електрика з’являється нечасто, лише на кілька годин у день, і ти не можеш знати напевно, коли вона з’явиться, тому іноді на ці кілька годин я чекаю цілу ніч». 

Amnesty International закликає Росію припинити війну в Україні, а міжнародну спільноту – пам’ятати і підтримувати українське цивільне населення доки агресія триває. Будь-які затримки з гуманітарною допомогою коштують життів. 

Додаткова інформація

Українська влада була змушена запровадити планові відключення електроенергії, щоб запобігти перевантаженню енергетичної інфраструктури, що лишилася в Україні. Опалювальний сезон було завершено раніше, ніж зазвичай, щоб компенсувати втрату потужності енергетичної системи. 

За більш детальною інформацією звертайтеся за адресою: [email protected]

Відповідальність за воєнні злочини 

Amnesty International вважає російське вторгнення в Україну актом агресії. Із 24 лютого організація документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені під час війни в Україні. Усі матеріали Amnesty International із цього приводу, включно з новинами, брифінгами та розслідуваннями, можна знайти за посиланням

Amnesty International неодноразово закликала притягнути до відповідальності членів російських військ і посадових осіб, відповідальних за агресію та порушення. Ми також вітаємо розслідування Міжнародного кримінального суду, яке триває в Україні. Усебічна підзвітність в Україні вимагатиме узгоджених зусиль ООН та її органів, а також ініціатив на національному рівні відповідно до принципу універсальної юрисдикції.