Братські могили в Ізюмі – моторошне нагадування про ціну російської агресії


16 вересня в лісі поблизу міста Ізюм Харківської області, яке українська армія повернула після місяців російської окупації, виявили місця масового поховання з тілами українських цивільних осіб і військових. У зв’язку з цим Марі Стразерс, директорка Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії, заявила:

«Іще в березні Amnesty International почала бити на сполох через ситуацію з мирним населенням Ізюма. Місцеві потерпали від безжальних нападів російських військ із четвертого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Нові зареєстровані дані підтверджують наші найчорніші страхи. Народ України та світу заслуговує знати, як саме загинули ті, хто поховані в лісі під Ізюмом. Кожне незаконне вбивство чи інший воєнний злочин мають привести до встановлення справедливсоі, відшкодувань для жертв та їхніх сімей, а також до справедливого суду і відповідальність підозрюваних.

Ми знову закликаємо міжнародну спільноту надати ресурси для допомоги Україні в отриманні доказів і проведенні необхідних розслідувань щодо того, як загинули ці люди та хто несе відповідальність за їхні смерті. Тим, хто вчиняє або наказує вчиняти злочини відповідно до міжнародного права, слід пам’ятати: терміну давності в цих злочинів немає, і справедливість їх наздожене. Щоб гарантувати справедливість і відшкодування жертвам, суди над підозрюваними у військових злочинах повинні відповідати міжнародним стандартам справедливого судового розгляду».

Додаткова інформація

Після повернення контролю над Ізюмом у Харківській області українська влада оголосила, що виявила імпровізовані могили в лісі неподалік, де нарахували понад 440 нещодавніх поховань. За словами Олега Котенка, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, місце поховання розкопували спішно, щоб упоратися з численними жертвами, зокрема від потужних обстрілів міста російськими військами в лютому та березні 2022 року. Фотографії та свідчення, отримані журналіст(к)ами з того місця, підтверджують слова Уповноваженого.

Журналіст(к)и повідомили, що на кількох дерев’яних хрестах на могилах є імена тих, хто ймовірно поховані під ними, але на більшості є лише номери, зокрема на братській могилі вказано, що там поховано 17 українських військових.

Amnesty International вважає російське вторгнення в Україну актом агресії. Із 24 лютого організація документує порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені під час війни в Україні. Усі матеріали Amnesty International із цього приводу, включно з новинами, брифінгами та розслідуваннями, можна знайти за посиланням.