Білорусь: масові арешти під час мирних зібрань порушили права протестувальників і спровокували насильство

15 липня 2020

Учора, 14 липня, більше двохсот учасників/-ць протестів у столиці Білорусі Мінську та інших містах країни арештували. Із цього приводу Айша Юнг, старша кампайнерка Amnesty International по Білорусі, заявила:

«Люди, які зібралися засудити виключення опозиційних кандидатів у президенти з виборчого списку, мали повне право вийти на вулиці. Мирний протест – це найважливіший спосіб здійснення права на свободу мирних зібрань і вираження думок».

«Протестувальники/-ці стверджують, що єдина причина, через яку політичні опоненти Олександра Лукашенка були викреслені з передвиборної кампанії, полягає в тому, що він може претендувати на шостий термін президентства поспіль, фактично не зустрічаючи опору».

«Учора поліція прагнула розігнати мирні зібрання, застосовуючи надмірну й невиправдану силу і в багатьох випадках залучаючи співробітників поліції в цивільному. Це викликало бурхливу реакцію з боку деяких протестувальників/-ць, які намагалися перешкодити арештам і побиттю інших, і спряло ескалації напруженості. Однак, за свідченнями очевидців/-иць і як видно з відеозаписів у широкому доступі, зібрання лишалися в основному мирними, і багато хто з заарештованих поводилися мирно».

«Білоруська влада має поважати права людини і не повинна розганяти й переслідувати людей, які боряться за свої права і свій політичний вибір. Будь-яка людина, затримана просто за мирний протест у Мінську чи інших містах, є в’язнем совісті і повинна бути негайно й беззастережно звільнена».

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

14 липня в Мінську та інших містах Білорусі були затримані щонайменше 220 активістів/-ок, присутніх на знак протесту проти заяви Центральної виборчої комісії про виключення двох основних опозиційних кандидатів на пост президента через спірні технічні причини.

На думку спостерігачів, правоохоронні органи спеціально арештовували журналістів. Повідомлялося про багато випадків невиправданого й надмірного застосування сили: співробітники спецназу й поліцейські в цивільному били і штовхали учасників/-ць протесту кулаками та кийками. Деяких затриманих у Мінську змушували стояти на колінах у міліцейських фургонах.

Наприкінці травня популярного кандидата Сергія Тихановського помістили під арешт, імовірно, щоб перешкодити йому балотуватися на виборах. Пізніше було порушено кримінальну справу проти нього, Віктора Бабарика, іще одного потенційного кандидата, а також проти десятків їхніх соратників, які всі зараз перебувають під вартою.