Білорусь: Марію Калеснікову й Максима Знака засудили до тюремного ув’язнення за історичні протести

Сьогоднішній вирок Марії Калесніковій, одній із лідерок мирних протестів 2020 року в Білорусі, і її близькому соратнику, адвокату Максиму Знаку – це чергова катастрофа для свободи вираження думки в Білорусі, – ідеться в заяві Брюса Міллара, заступника директорки Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії. Марію та Максима засудили до 11 й 10 років позбавлення волі відповідно. У своїй заяві Брюс Міллар зазначив:

«Переслідування й ув’язнення Марії Калеснікавої й Максима Знака владою спрямоване на те, щоб зруйнувати надії мільйонів людей, від імені яких вони виступали, – покоління білорусів та білорпусок, які прагнуть до мирних змін і поваги прав людини. Ці відважні люди тепер вимушені провести більшу частину свого життя у в’язниці за те, що виступили проти Олександра Лукашенка й репресивних сил його уряду.

Ніхто не забуде сміливість рішення Марії лишитися в Білорусі, незважаючи на загрозу тривалого тюремного ув’язнення, яка тепер стала реальністю. Її непохитна віра у свободу вираження думок і людську гідність стала маяком світла для людей у всьому світі. Те, що символізують і за що борються Марія й Максим, вистоїть будь-які підступи з боку влади.

Тим не менш, ця несправедливість повинна бути усунена. Ми закликаємо до негайного звільнення Марії Калеснікавої, Максима Знака і сотень інших людей, які були затримані в Білорусі виключно за здійснення своїх прав людини. Міжнародне співтовариство має зробити все можливе, щоб чинити тиск на уряд Олександра Лукашенка, аби зупинити варварські репресії проти громадянського суспільства та інакомислення в Білорусі».

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Сотні тисяч людей вийшли на вулиці по всій Білорусі на знак протесту проти результатів широко оскаржуваних президентських виборів 9 серпня 2020 року. Чинний президент Олександр Лукашенко здобув впевнену перемогу, У той час як Світлана Цихановська, яка нині перебуває у вигнанні, стала популярною кандидаткою серед протестної частини електорату. Марія Калеснікава була її найближчою соратницею під час виборчої кампанії й неформальною лідеркою мирних протестів, що розпочалися після оголошення результатів виборів.

Марію Калеснікаву викрали в Мінську 7 вересня 2020 року чоловіки в цивільному, доставили на кордон з Україною й веліли покинути країну. Вона відмовилася це зробити і на знак непокори порвала свій паспорт. У відповідь білоруська влада висунула сфабриковані звинувачення проти неї й Максима Знака, якого арештувати два дні потому.

6 вересня 2021 року Мінський обласний суд засудив Марію Калеснікову й Максима Знака, які брали участь у Координаційній раді опозиції й підтримували ув’язненого кандидата в президенти Віктора Бабарика, до 11 й 10 років відповідно. Їх швидкий судовий розгляд, який почався 4 серпня, був закритий для громадськості, а всі розгляди й матеріали справи були засекречені. Учасники та учасниці судового процесу, включно з адвокат(к)ами, повинні були підписати угоду про нерозголошення. Цілком очевидно, що ні Марія Калеснікава, ні Максим Знак не вчинили жодного визнаного злочину, й обидвоє твердо наполягають на тому, що невинні. Калеснікаву і Знака визнали винними у «змові з метою захоплення влади неконституційним шляхом» (стаття 357(1) Кримінального кодексу), «створенні й керівництві екстремістською організацією» (стаття 361-1(1)) і «закликах до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці» (стаття 361(3)) із використанням засобів масової інформації та Інтернету.