Атака на ТЦ «Амстор» у Кременчуці порушує закони та звичаї ведення війни

Учора, близько 15:00 у центрі Кременчука було нанесено ракетний удар по торговому центру «Амстор», у якому в цей момент перебували цивільні люди. За даними військового командування ЗСУ, які Amnesty International не змогла незалежно перевірити, будівлю торгового центру вразили ракети Х-22, випущені із дальніх російських бомбардувальників Ту-22 М3. Х-22 – це протикорабельні ракети радянської розробки, що мають вкрай низьку точність проти наземних цілей і не мають застосовуватися в густонаселених районах. За попередніми даними, загинуло щонайменше 18 осіб, і близько 40 – отримали поранення. 

Міжнародне гуманітарне право, яким регулюються закони та звичаї ведення війни, забороняє умисні атаки по цивільних об’єктах, яким був ТЦ «Амстор», і вважає їх воєнними злочинами. Воєнним злочином також може вважатися атака, яка мала на меті вразити військову ціль, але для її реалізації була застосована зброя, яка призвела до непропорційної загибелі цивільних.

Як цілеспрямована атака на ТРЦ, так і удар по об’єкту внаслідок застосування неприцільної зброї і невибіркового нападу по густонаселеному району, що призвело до загибелі й поранення цивільних, є грубими порушеннями законів і звичаїв війни та міжнародного права у сфері прав людини.

Атака на ТЦ «Амстор» – іще одна жахлива трагедія з початку повномасштабної російської збройної агресії проти України і свідчення тотальної зневаги до життя мирного населення. 

Amnesty International вимагає негайно припинити смертносні невибіркові напади по густонаселених районах, розслідувати удар по ТЦ «Амстор» у Кременчуці і притягнути до відповідальності винних, включно із найвищим військовим командуванням і керівництвом відповідальної сторони.