Вірменія та Азербайджан мають захистити цивільне населення від заборонених касетних бомб

5 жовтня 2020

Захист цивільного населення, що опинилося втягнутим в ескалацію конфлікту між Вірменією й Азербайджаном через нагірнокарабаський регіон, має бути пріоритетом, – заявила сьогодні Amnesty International після підтвердження інформації щодо застосування заборонених касетних бомб у регіоні.

На минулих вихідних де-факто влада регіону опублікувала кадри, що свідчать про використання касетних боєприпасів у місті Степанакерті, столиці Нагірного Карабаху. Точна кількість жертв серед цивільного населення після подальших обстрілів Степанакерта і міста Шуші поки що невідома.

Експерт(к)и Amnesty International із кризового реагування змогли простежити місце розташування відзнятого матеріалу до житлових районів Степанакерта й ідентифікували касетні боєприпаси ізраїльського виробництва M095 DPICM, які, імовірно, були випущені азербайджанськими військами.

«Використання касетних бомб заборонено міжнародним гуманітарним правом за будь-яких обставин, тому їх застосування для нападу на цивільні райони особливо небезпечне і призведе тільки до подальших жертв і поранень», – заявив виконуючий обов’язки глави Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії Денис Кривошеєв.

«Касетні бомби за своєю суттю є невибірковою зброєю, і їхнє розміщення в житлових районах є неприйнятним. Оскільки бойові дії продовжують загострюватися, цивільне населення має бути захищене, а не піддаватися умисним чи необачиним нападам».

Amnesty International закликала всі сторони конфлікту дотримуватися міжнародного гуманітарного права й захищати цивільне населення від наслідків військових дій.

Додаткова інформація

27 вересня в Нагірному Карабасі, що відділився від Азербайджану, спалахнули запеклі бої між Азербайджаном і Вірменією й підтримуваними Вірменією силами. Протягом останніх днів обидві сторони, залучені в конфлікт, обмінялися артилерійським і ракетним вогнем.

Азербайджан повідомив, що вірменські війська атакували цивільні райони в другому за величиною місті країни Гянджі, а також в інших містах. Хоча експертиза Amnesty International підтвердили, що 300-мм реактивні артилерійські системи «Смерч» дійсно використовувалися вірменськими військами, наявні в азербайджанської сторони фото- і відеодокази поки не дозволяють провести остаточний аналіз її конкретних цілей, а також того, чи містили ракетні боєголовки касетні боєприпаси.

Касетні бомби

Касетні бомби за своєю суттю є невибірковою зброєю, що може завдавати шкоди цивільному населенню через роки після їх застосування. Їхнє використання заборонено на міжнародному рівні договором, який підтримали більше ніж 100 держав. Amnesty International закликає Вірменію та Азербайджан приєднатися до Конвенції щодо використання касетних боєприпасів.

Касетні боєприпаси розкидають сотні бомб, або суббоєприпасів, на широкий периметр території. За оцінками, від 5 до 20 % касетних бомб не вибухають. Вони так і лишаються лежати роками, створюючи загрозу для цивільного населення за аналогією з протипіхотними наземними мінами.

Застосування цієї зброї порушує заборону на невибірковий напад через велику площу, яку покривають випущені бомби, і потенційну небезпеку для тих, хто можуть стикнутися з боєприпасами, що не вибухнули.