В Одесі затримали учасників акції, за порушення неіснуючого «порядку організації проведення зборів та мітингів».

11 жовтня 2019

У зв’язку із затриманням мирних протестувальників 9 жовтня в Одесі, Amnesty International закликає українську владу поважати право на свободу мирних зібрань.

9.10.2019 в Одесі затримали й доставили до Приморського відділку поліції двох активістів, один з яких неповнолітній, через мирний пікет представництва Туреччини. Активісти розгорнули під генконсульством Туреччини плакати із закликами припинити бойові дії проти Рожави (Сирія). Згодом також було затримано ще одну людину, яка приїхала у відділок до затриманих. 

Увечері 9 жовтня молодих людей відпустили, за наявною інформацією, обвинувативши у злісній непокорі правоохоронцям та порушенні правил проведення зборів.

«Цей випадок уже не перший, згадаємо тут Дар’ю Коц та Романа Філюка, яких затримали у травні через акцію з плакатами за імпічмент президента Володимира Зеленського. Такі дії ставлять під сумнів розуміння правоохоронців юридичних аспектів українського законодавства, а головне – суті права людини на мирні зібрання та свободу вираження. Відсутність сповіщення органів влади про намір провести мирне зібрання не є правопорушенням в Україні. Це не є «порушенням порядку організації або проведення» мирних зібрань, бо на відміну від Росії, в Україні такого порядку не існує».  – зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна. 

«Ця правова колізія вже була успішно оскаржена у Європейському суді з прав людини, який постановив, що притягнення до адміністративної відповідальності за такі «порушення» саме по собі є порушенням статті 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Важливо також, що попри те, що влада будь-якої країни може наполягати на повідомленні про проведення акції, вона не має права забороняти мирну акцію за через його відсутність.Більше того, з наявного у нас відео видно, що представники поліції застосовували силу при затриманні та погрожували застосуванням спецзасобів. Це потребує проведення службового розслідування». – додала Покальчук. 

Обов’язок поліції – гарантувати реалізацію свободи мирних зібрань. За фактом цього затримання має бути проведена службова перевірка, а українська влада має переконатись, що всі працівники поліції обізнані про права людини, правила проведення мирних зібрань в Україні та про неприпустимість непропорційного обмеження свободи мирних зібрань.

Фото: Приморський відділ поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області