Унаслідок обстрілів касетними боєприпасами з російської сторони загинули дитина і двоє інших цивільних осіб, які ховалися в дошкільному навчальному закладі

Дошкільний навчальний заклад на північному сході України був уражений вранці 25 лютого широко забороненими касетними боєприпасами, у той час як цивільні особи ховалися всередині. У результаті обстрілу загинуло троє цивільних, із них одна дитина, і було поранено ще одну дитину. Напад, імовірно, було скоєно російськими військами, які діяли поблизу й мають ганебний послужний список застосування касетних боєприпасів у населених районах.

Amnesty International верифікувала, що 220-міліметрова ракета «Ураган» скинула касетні боєприпаси на ДНЗ (ясла-садочок) «Сонечко» в місті Охтирка Сумської області, де місцеві шукали притулку від бойових дій. Ця атака може класифікуватись як військовий злочин.

«Не існує жодного виправдання для скидання касетних боєприпасів в населених районах, не кажучи вже про те, щоб це ставалося поблизу школи», – зазначила Аньєс Калламар, генеральна секретарка Amnesty International. – «Цей напад має всі ознаки застосування Росією цієї за своєю суттю невибіркової і забороненої на міжнародному рівні зброї та демонструє кричущу зневагу до життя цивільного населення».

Атака порушує заборону на невибіркові напади й пошкодила навчальний заклад, який відповідно до законів належить до об’єктів, захищених від прямого нападу. Відповідно до Конвенції про касетні боєприпаси 2008 року – договору, який підтримали більш ніж 100 держав, але до якого Україна та Росія не приєдналися, – застосування, розробка, виробництво, придбання, накопичення запасів і передача касетних боєприпасів заборонені за будь-яких обставин. Звичайне міжнародне гуманітарне право забороняє застосування зброї невибіркової дії, як-от касетні боєприпаси. Вчинення невибіркових нападів, у результаті яких гинуть або отримують поранення цивільні особи, вважається військовим злочином.

Відеозапис із безпілотника, знятий на місці події, демонтрує, що касетні боєприпаси потрапили щонайменше в сім місць на будівлі або поруч із будівлею, чотири на даху і три на тротуарі безпосередньо перед навчальним закладом. На кадрах також видно двоє поранених або загиблих мирних жителя та калюжі крові. Додаткові 65 фотографій і відео, які Amnesty International отримала з місцевого джерела, зафіксували більш детальну інформацію про місце події, жертв і їхніх рідних, а також про пошкодження, завдані ДНЗ.

«Я поки жінку спустив, відразу взриви», – розповів літній чоловік співрозмовнику, що співпрацював із Amnesty International. «Ви бачите, що всі крові, все в кровіщі. Ви подивіться…[лайка], мене вбило, що це садік, дитячий садок. По чому стріляли? По воєнних об’єктах? Де вони?!»

220-мм ракета «Ураган», або 9М27К, або 9М27К1, несе 30 касетних боєприпасів 9Н210 або 9Н235, які майже ідентичні і відрізняються тільки тривалістю тимчасової затримки їхньої функції самознищення. Сім ударів по школі і поблизу неї показують пошкодження, зокрема характерні осколки на землі, що відповідає прогнозованій шкоді від касетних боєприпасів 9N210/9N235.

Як спершу повідомила дослідницька організація Bellingcat із відкритим вихідним кодом, залишки носового обтічника і вантажного відсіку ракети 9M27K були виявлені у 200 метрах на схід. Повідомлення з відкритих джерел вказують на те, що під час нападу на захід від Охтирки – джерела запуску ракети, судячи з траєкторії польоту – перебували російські війська. Метою нападу, імовірно, був склад матеріально-технічного постачання у 300 метрах на північ від школи. Однак реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), такі як 220-мм ракети «Ураган», використані в цій атаці, є некерованими і свідомо неточними й ніколи не повинні використовуватися в населених цивільними особами районах.

Крім того, оскільки вони розкидають боєприпаси на великій території, мають надзвичайно високий відсоток відмов (до 20%), а також несуть подальшу загрозу для цивільних осіб, – касетні боєприпаси за своєю суттю є невибірковою зброєю, яка заборонена на міжнародному рівні договором, підтриманим більш ніж 100 державами. Застосування цієї зброї порушує заборону на невибіркові атаки.

Атаки на школи

За період військового конфлікту в Україні, а також із моменту повномасштабного вторгнення російських військ на територію України це четверта атака на навчальний заклад, яку Amnesty International вдалося верифікувати.

17 лютого під час посилених обстрілів уздовж лінії контролю підтримувані Росією сили завдали удару по дитячому садку в місті Станиця Луганська, поранивши трьох мирних жителів. Увечері 25 лютого снаряд пошкодив школу № 48 в Маріуполі, вибивши вікна і поцяткувавши стіни металевими осколками. А 26 лютого вибуховий пристрій, швидше за все артилерійський снаряд, потрапив на другий поверх дитячого садка в Чернігові, спричинивши пожежу, яка, імовірно, була виявлена датчиками VIIRS environmental satellite.

Інфрачервоне зображення з помилковими кольорами підкреслє вогонь, видимий на знімках, зроблених в 0849 UTC 26 лютого 2022 року. Датчики навколишнього середовища на борту супутників НАСА / NOAA також двічі виявляли гарячі точки в Чернігові 26 лютого 2022 року. Одна точка доступу розташована поруч зі школою, геолокацію якої було верифіковано.

Відповідно до Міжнародного гуманітарного права навчальні заклади мають право на підвищений захист до тих пір, поки вони не використовуються у військових цілях. Жодна зі шкіл, що постраждали внаслідок інцидентів, задокументованих Amnesty International, імовірніше за все, не використовувалася у військових цілях. Сторони конфлікту повинні проявляти особливу обережність, щоб уникнути їх знищення або пошкодження. Судячи зі зростаючого числа атак, не схоже, щоб російські війська дотримувалися цієї вимоги.

2019 року Україна схвалила декларацію про безпеку шкіл, яка включає зобов’язання щодо посилення захисту шкіл під час збройного конфлікту та обмеження їх використання у військових цілях. Усі сторони конфлікту, який триває, повинні дотримуватися декларації про безпеку школу та її керівних принципів.

«У мене розривається серце, коли я бачу невибіркову атаку на ясла-дитячий садок, де цивільні особи шукали притулку. Цілком очевидно – цей інцидент має розслідуватися як військовий злочин», – наголосила Аньєс Калламар. – «Оскільки ця трагедія людства розгортається в Україні, держави-членкині ООН повинні терміново розглянути питання про те, як забезпечити своєчасний і ефективний збір та фіксування доказів будь-яких злочинів відповідно до міжнародного права, що скоюються на території країни».

Amnesty International Україна висловлює подяку за допомогу зі збором та верифікуванням даних про атаку на ДНЗ «Сонечко» журналістку Суспільне.Суми Андрію Міхєєву