«У Росії просто не вистачить тюремних камер, щоб замкнути і змусити замовкнути всіх критиків» – Amnesty International про протести в Росії 21 квітня

Amnesty International закликає до негайного звільнення всіх затриманих цієї середи в Росії за здійснення своїх прав на свободу вираження думок і зібрань. 21 квітня в ході акцій протесту з вимогами звільнити політика Олексія Навального і надати йому незалежну медичну допомогу по всій країні затримали понад 1700 осіб. Під час затримань було зафіксовано застосування надмірної сили й електрошокерів.

«У середу по всій Росії десятки тисяч протестувальників/ць вийшли на вулиці, закликаючи покласти край довільному ув’язненню Олексія Навального. У багатьох містах, як завжди, влада у відповідь масово затримувала протестувальників/ць, часто з застосуванням надмірної сили. Якщо в Москві вдалося оминути насильства з боку поліції і цього разу затриманих там майже не було, то в Санкт-Петербурзі поліція невибірково використовувала електрошокери, а в декількох випадках била вже затриманих людей», – заявила Наталія Звягіна, директорка Amnesty International у Росії.

«Із кожним арештом мирних демонстрантів/ок російська влада все глибше занурює країну у кризу з правами людини. Їхні спроби побороти інакомислення стають усе більш відчайдушними — вони продовжують утримувати Навального під вартою, намагаються заборонити його рух, затаврувавши «екстремістським», жорстоко переслідують і масово заарештовують його прихильників/ць. Але в Росії просто не вистачить тюремних камер, щоб замкнути і змусити замовкнути всіх критиків. Шокуюче придушення російською владою основних свобод не може тривати вічно. Весь світ спостерігає за цим», – додала Наталія Звягіна.

За даними ОВС-Інфо, не менше 1786 протестувальників/ць затримали по всій Росії, із них 805 – тільки в Санкт-Петербурзі. Влада Москви та інших міст відмовила в узгодженні мітингів під приводом обмежень на масові заходи, введених у зв’язку з пандемією COVID-19.

Співробітники правоохоронних органів провели також кілька превентивних затримань, зокрема, Кіри Ярмиш, прес-секретарки Олексія Навального, Любові Соболь, юристки Фонду боротьби з корупцією, Володимира Рижкова, колишнього депутата Держдуми, а також Юхима Хазанова, академіка Російської академії наук. Їх звинуватили нібито в закликах до участі в «несанкціонованих» масових акціях, що є адміністративним правопорушенням у Росії.

Amnesty International закликає до негайного звільнення всіх мирних демонстрантів/ок, яких затримали під час мітингів у середу виключно за здійснення своїх прав на свободу зібрань і вираження думок. Організація повторює свій заклик до негайного звільнення Олексія Навального і відкликання звернення прокуратури до суду з вимогою заборонити його організації як «екстремістські».

16 квітня незалежні лікарі оцінили результати нещодавніх аналізів крові Олексія Навального, взятих у колонії, і заявили, що в нього може трапитися зупинка серця «в будь-який момент». Члени команди Олексія Навального, що залишилися на волі, закликали своїх прихильників вийти на вулиці з вимогою звільнення політика і негайного надання йому медичної допомоги від лікарів/ок за його вибором.

Виступи в середу стали четвертою масовою акцією протесту прихильників/ць Олексія Навального після його незаконного арешту і взяття під варту на початку цього року. Під час трьох попередніх акцій протесту — 23 і 31 Січня та 2 лютого — заарештували понад 11 тисяч осіб, що є безпрецедентним числом навіть для Росії, де інакомислення систематично пригнічується.

Проти протестувальників/ць порушено понад 100 кримінальних справ. Більшості з них пред’явили звинувачення в застосуванні насильства щодо поліцейських, а 12-х видатних активістів/ок звинуватили в порушенні санітарних обмежень, пов’язаних із COVID-19.