Під час придушення простестів у Лівані незаконно використовували техніку французьких правоохоронних органів, – нове дослідження Amnesty International

28 січня 2021

Нове дослідження Amnesty International розкриває ганебну роль, яку французькі правоохоронні органи зіграли у придушенні в основному мирних протестів у Лівані з жовтня 2019 року, а також у придушенні протестів у серпні 2015 року.

Дослідження документує непотрібне або надмірне застосування сили ліванськими органами безпеки проти протестувальників із використанням зброї французького виробництва без будь-якої відповідальності за заподіяні серйозні поранення. Французький уряд не відповів на лист Amnesty International та електронні листи з проханням уточнити, чи продажі тривають і зараз.

«Франція протягом багатьох років постачала ліванським силам безпеки правоохоронне обладнання, яке вони потім використовували для здійснення або сприяння серйозним порушенням прав людини. Найбільш нещодавній приклад – жовтневі протести 2019 року. Відповідно до їхніх зобов’язань за міжнародним, регіональним і внутрішнім законодавством ми закликаємо Францію забезпечити, щоб ніяких подальших продажів не відбувалося до тих пір, поки ліванська влада не визнає минулі порушення і, найголовніше, не вживе заходів, щоб запобігти їхньому повторенню», – заявив Еймерік Еллуін, співробітник Amnesty International у Франції з напрямку адвокації щодо поставок зброї.

«Ліванські сили безпеки діють в умовах безкарності. Жодного ефективного розслідування незаконного застосування зброї, зокрема французького виробництва, проти мирних демонстрантів не було проведено. Жодного співробітника служби безпеки не притягнули до відповідальності».

17 жовтня 2019 року по всьому Лівану спалахнули масові протести, пов’язані зі зростанням цін, високим безробіттям, жахливими державними послугами й системною корупцією, що тривали до березня 2020 року, перервалися через COVID-19 та економічну кризу і відновилися тільки після трагічного вибуху в порту Бейрута в серпні 2020 року.

Щонайменше 1000 протестувальників були поранені в результаті незаконного застосування сили ліванськими органами безпеки, що часто використовували менш летальну французьку зброю, включно з хімічними подразниками (наприклад, сльозогінний газ), кінетичними ударними снарядами (як-от гумові кулі) і пов’язаними з ними пусковими установками. Бронетехніка французького виробництва також використовується ліванськими органами безпеки.

Експертна лабораторія при групі кризового реагування Amnesty International і її Корпус цифрової верифікації даних перевірили і проаналізували 101 відеозапис протестів у Бейруті в період із жовтня 2019-2020 років, а також у серпні 2015 року, у ході яких були зафіксовані численні випадки незаконного застосування сили органами безпеки. Французьке обладнання регулярно з’являлося в кадрах. Amnesty International була присутня на місцях в Бейруті, спостерігаючи за діями органів безпеки під час протестів. Організація опитала понад 90 протестувальників/-ць і вивчила медичні висновки.

Серед французького обладнання, зображеного на відео, були встановлені на автомобілях пускові установки (Alsetex Land Cougar 12), гранати зі сльозогінним газом (Nobel Sport Sécurité MP7, Alsetex CM4 і CM6), гумові кулі (патрони калібру SAPL Gomm-Cogne ammunition), гранатомети (Alsetex Chouka і Cougar) і бронетранспортери Arquus Sherpa.

Упродовж 12 місяців після першого спалаху безпрецедентних масових протестів у жовтні 2019 року, адвокати подали не менше 40 скарг до прокуратури від імені постраждалих протестувальників. Однак прокурори не розслідували заяви про застосування незаконної сили й тортур, у деяких випадках закриваючи розслідування без ефективного розгляду, в інших – відкриваючи їх, але не роблячи ніяких дій. Деякі зі скарг передали до системи військової юстиції, яка відповідно до міжнародних стандартів в області прав людини не буде володіти необхідною незалежністю для надання відшкодування в разі порушення прав людини, а інші справи передали до тих же органів, які звинувачуються в тортурах і незаконному застосуванні сили.

Адвокатка Діала Шехаде подала скаргу 19 серпня 2020 року від імені протестувальника, який втратив око через постріл гумової кулі 8 серпня. Діала Шехаде повідомила Amnesty International, що прокуратура не провела розслідування за цією скаргою.

Французька влада повинна поінформувати ліванські органи безпеки про те, що вони можуть відновити експорт тільки після того, як останні продемонструють, що обладнання використовується відповідно до міжнародного права, стандартів застосування сили та гарантії права на свободу мирних зібрань

Еймерік Еллуін, співробітник Amnesty International у Франції з напрямку адвокації щодо поставок зброї

«Прокуратура не здатна захистити права людей у справах про злочини, скоєні проти протестувальників. Вона не бере на себе відповідальність як незалежний конституційний інститут, який притягує злочинців до відповідальності», – зазначила Діала Шехаде.

Надмірне й незаконне застосування сльозогінного газу

Amnesty International задокументувала неправомірне використання обладнання зі сльозогінним газом французького виробництва, включно з каністрами SAE Alsetex і Nobel Sport Sécurité, а також гранатомети SAE Alsetex і зброю, встановлену на автомобілях, під час протестів у період із жовтня 2019 року по серпень 2020 року, а також у серпні 2015 року, що застосовувалася до переважно мирних учасників/ць і випадкових перехожих у житлових районах. Amnesty International була присутня на місці і виявила каністри зі сльозогінним газом з датою 2020 року на них, що вказує на нещодавню покупку.

У багатьох випадках метою застосування сльозогінного газу явно було розігнати переважно мирний протест, порушивши тим самим право на свободу мирних зібрань.

Amnesty International також задокументувала, що органи безпеки стріляють балончиками зі сльозогінним газом безпосередньо у протестувальників/-ць, що є незаконною і надзвичайно небезпечною практикою. А також із рухомого транспортного засобу, що унеможливлює контрольоване застосування спецзасобів. Це призвело до серйозних травм голови і верхньої частини тіла серед протестувальників/ць.

Згідно з керівними принципами ООН щодо застосування менш смертоносної зброї, кінетичні ударні снаряди, як-от гумові та пластикові кулі, не повинні бути випущені випадковим чином по натовпу, а повинні бути націлені виключно на тих, хто вдається до насильства, і тільки у випадках, коли менш шкідливі засоби не змогли це насильство стримати. Вони повинні бути спрямовані на нижню частину тіла, щоб звести до мінімуму ризик серйозних травм.

Однак після протестів у січні та серпні 2020 року фотографії, відео, свідчення та медичні записи, переглянуті Amnesty International, показали, що спецпідрозділи поліції часто стріляли гумовими кулями прямо в мирні натовпи на рівні грудей і що багато протестувальників/ць отримали поранення очей, обличчя, шиї, грудей, передпліч і живота. У деяких випадках поліцейські стріляли з близької відстані.

Обіцянка президента Макрона підтримати Ліванський народ має поширюватися на принципи дотримання прав людини, підзвітності та верховенства права в Лівані, а не на передачу французького обладнання в руки серійних порушників прав людини

Еймерік Еллуін


Відеозапис 18 січня 2020 року показує, що по протестувальниках/-цях стріляли з дробовиків з близької відстані, а на землі були виявлені Французькі гумові кулі SAPL. Більше 400 людей отримали поранення, причому щонайменше троє отримали поранення прямо в око.

«Французька влада повинна поінформувати ліванські органи безпеки про те, що вони можуть відновити експорт тільки після того, як останні продемонструють, що обладнання використовується відповідно до міжнародного права, стандартів застосування сили та гарантії права на свободу мирних зібрань. Один зі способів продемонструвати це – показати, що існує повна відповідальність за минулі зловживання і що існують адекватні засоби правового захисту для постраждалих», – зазначив Еймерік Еллуін, співробітник Amnesty International у Франції з напрямку адвокації щодо поставок зброї.

8 серпня 2020 року, через два дні після візиту президента Макрона, протестувальники/-ці вийшли на вулиці Бейрута, закликаючи до відповідальності і справедливості. Органи безпеки та збройні сили безрозсудно обстрілювали мирні натовпи сльозогінним газом, гумовими кулями й помповими гранулами. Відеодокази показують, що ліванські органи безпеки зловживали в цей день найрізноманітнішим французьким обладнанням. Окрім пускових установок SAE Alsetex Land Cougar 12, Cougar 56 мм, а також гранат зі сльозогінним газом Alsetex і Nobel Sport Sécurité, Amnesty International ідентифікувала сльозогінний газ, який розпилювали з бронетранспортерів Arquus Sherpa.

«Обіцянка президента Макрона підтримати Ліванський народ має поширюватися на принципи дотримання прав людини, підзвітності та верховенства права в Лівані, а не на передачу французького обладнання в руки серійних порушників прав людини», – заявив Еймерік Еллуін.