Ордери МКС на арешт російських високопосадовців – «вирішальний крок до правосуддя»

Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт Сергія Шойгу та Валерія Герасимова за їхню ймовірну відповідальність за воєнні злочини, пов’язані зі здійсненням нападів на цивільні об’єкти, заподіянням надмірної випадкової шкоди цивільному населенню або пошкодженням цивільних об’єктів, а також за злочин проти людяності, що полягає у «нелюдських діях». у відповідь на цю новину Вероніка Вельч, директорка Amnesty International в Україні, заявила:

«У ході того, як Росія продовжує завдавати ракетних ударів, що руйнують критично важливу цивільну інфраструктуру України, МКС вкотре продемонстрував свою готовність притягнути до відповідальності найбільш високопоставлених імовірних винуватців.

Ці ордери МКС є ще одним важливим кроком на шляху до правосуддя. Їх видача допомагає відновити довіру до міжнародного права та інституцій, які його захищають. Це дає надію рідним жертв російської агресії проти України на те, що винні будуть притягнуті до відповідальності, незалежно від того, наскільки високі посади вони обіймають. Ми працюватимемо над тим, аби всі обвинувачені МКС були заарештовані якнайшвидше, щоб правосуддя було досягнуте й орієнтоване на постраждалих.

Ордери на арешт, видані МКС, покладаються на держави, які їх виконують. Тому міжнародна спільнота повинна активізувати свої зусилля для забезпечення того, щоб – разом із іншими російськими чиновниками і військовими командирами, яких МКС розшукує для суду, включено з Володимиром Путіним, – Шойгу і Герасимов були негайно заарештовані і передані МКС, якщо вони покинуть Росію».

Додаткова інформація

Згідно з прес-релізом Міжнародного кримінального суду, є «достатні підстави вважати, що обидва підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, здійснені силами під їхнім командуванням по українській енергетичній інфраструктурі в період щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року. Протягом цього періоду відбувалася передбачувана кампанія ударів по численних електростанціях і підстанціях, які здійснювалися російськими збройними силами в багатьох місцях в Україні». 

Сергій Шойгу та Валерій Герасимов були Міністром оборони Російської Федерації та начальником Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації і першим заступником Міністра оборони Російської Федерації, відповідно, у згаданий час.

Наразі учасниками Римського статуту є 124 держави, а ордери МКС на арешт є обов’язковими до виконання у 125-х державах (124 держави-учасниці плюс Україна, яка надала МКС юрисдикцію на своїй території за злочини, скоєні на ній з 2014 року). 20 жовтня 2022 року Amnesty International зазначила, що російські атаки завдали серйозної шкоди близько 40% енергетичних об’єктів країни і прирівнюються до воєнних злочинів.

Amnesty International документує воєнні злочини та інші порушення міжнародного гуманітарного права, скоєні в Україні з 2014 року.