Іспанія: влада повинна деескалювати напруженість і гарантувати право на публічні зібрання

17 жовтня 2019 року

У відповідь на мобілізацію і демонстрації, що відбуваються в Барселоні й решті Каталонії (після того, як Верховний суд Іспанії засудив 12 каталонських політичних лідерів і активістів) Amnesty International наполегливо закликає владу вжити всі необхідні заходи для підтримки мирних зібрань і дозволити всім людям вільно і безпечно висловлювати свої переконання.

«Мобілізація була винятково мирною, і хоча були певні акти насильства, які піддали ризику деяких людей, сили безпеки повинні діяти помірковано. Влада повинна зробити все можливе, щоб уникнути ескалації напруженості на вулицях і повинні завжди пропорційно реагувати на можливі спалахи насильства», – заявив директор Amnesty International в Іспанії Естебан Бельтран. – «Ми усвідомлюємо проблеми, з якими стикаються сили безпеки, але надмірне застосування сили і неналежне застосування поліцією зброї для боротьби з заворушеннями ніколи не можна виправдати».

Мобілізація була винятково мирною, і хоча були певні акти насильства, які піддали ризику деяких людей, сили безпеки повинні діяти помірковано

Естебан Бельтран

Група Amnesty International спостерігала за ситуацією на місцях із моменту початку демонстрацій 14 жовтня і задокументувала різні випадки надмірного застосування сили.

Надмірне застосування сили і неналежне використання засобів для боротьби з заворушеннями і боєприпасів

Amnesty International спостерігала різні випадки надмірного застосування сили, включно з недоречним і невиправданим застосування кийків та інших засобів захисту проти людей, які не представляли ніякої небезпеки, включно з журналістами і людьми, до яких сили безпеки вже  були вжили заходи, але яких навіть при цьому продовжували бити в голову та верхню частину тіла.

У цих ситуаціях, коли багато людей виходять на вуличні демонстрації, пріоритетом влади має бути зниження напруги і безпека людей, які прагнуть мирно висловити свої переконання

Марі Стратерс

Згідно з інформацією, наданою Департаментом охорони здоров’я генералітету, 394 людини пройшли лікування в екстрених службах, у тому числі 139 співробітників сил безпеки.

«У цих ситуаціях, коли багато людей виходять на вуличні демонстрації, пріоритетом влади має бути зниження напруги і безпека людей, які прагнуть мирно висловити свої переконання», – сказала Марі Стратерс, директорка Amnesty International в Європі.

Amnesty International задокументувала випадки, коли гумові або «пінопластові» кулі були випущені з близької відстані для розгону натовпу і використовувалися в частково закритих приміщеннях, таких як автостоянки і територія навколо аеропорту Барселони.

У результаті 14 жовтня в аеропорту Ель-Прат були серйозно поранені дві людини. Згідно з інформацією, наданою лікарнею, де вони лікувалися, 22-річний чоловік втратив око після пострілу гумовим або «пінопластовим» кулеподібним предметом. Інший отримав поранення яєчок від тих самих засобів і потребував операції.

«Занепокоєння викликає те, як використовуються боєприпаси проти заворушень під час цих демонстрацій. Украй важливо, щоб всі сили безпеки демонстрували повну відповідність принципам необхідності та пропорційності в застосуванні сили так, аби з адекватно реагувати на акти насильства і водночас уможливити продовження мирних протестів», – заявила Марі Стратерс, директорка Amnesty International у Європі.

Згідно з міжнародними стандартами сила, гумові або «пінопластові» кулі ніколи не повинні використовуватися проти мирних демонстрантів або в ситуаціях, коли можуть бути поранені перехожі. Через високий ризик серйозних травм ці снаряди не повинні використовуватися для розгону натовпу. Їх дозволено застосовувати лише для того, щоб зупинити осіб, які чинять насильство, і за умов, що вогонь буде спрямований виключно проти цих конкретних осіб. Застосування цих снарядів проти натовпу, їх невибіркове застосування і їх непряме використання через рикошети повинні бути заборонені.

Украй важливо, щоб всі сили безпеки демонстрували повну відповідність принципам необхідності та пропорційності в застосуванні сили так, аби з адекватно реагувати на акти насильства і водночас уможливити продовження мирних протестів

Марі Стратерс

Amnesty International також підтвердила на місцях використання поліцейської практики, відомої в народі як «карусель», що полягає у просуванні поліцейських фургонів до натовпу, щоб його розігнати. Amnesty International вважає це вкрай небезпечним маневром, який може нашкодити перехожим і людям, котрі проводять мирні демонстрації.

«Влада повинна гарантувати, щоб рішення про розгін натовпу приймалося лише у крайньому випадку, коли всі інші обмежувальні засоби виявилися неефективними. Будь-який наказ про розгін повинен бути чітко виражений і передбачати достатньо часу для добровільного відступу демонстрантів. Сила, яку можуть застосовувати, завжди повинна бути пропорційна опору. Якщо застосування сили необхідно, спецпідрозділи поліції повинні уникати поранень людей, які чинять лише пасивний опір», – заявила координаторка Amnesty International в Каталонії Адріана Рібас.