Вимагайте звільнити Еміра-Усеїна Куку та 5 інших кримчан

15 червня 2020

Російський апеляційний військовий суд нарешті перегляне вирок, який правозахиснику Еміру-Усеїну Куку і п’ятьом співвідповідачам у тій же справі винесли 12 листопада 2019 року. Шістьох осіб затримали на території окупованого Росією Криму, судили у військовому суді, і в листопаді 2019 року визнали винними на підставі сфабрикованих звинувачень та засудили до тривалих термінів позбавлення волі за підсумками несправедливого судового процесу. Усі вони – в’язні совісті, яких слід негайно звільнити з анулюванням судимості.

НАПИШІТЬ ЗВЕРНЕННЯ СВОЇМИ СЛОВАМИ АБО СКОРИСТАЙТЕСЯ ЛИСТОМ-ПРИКЛАДОМ

АДРЕСА: Валерию Георгиевичу Петрову
Главному военному прокурору
переулок Хользунова, 14
Москва, 119021
Российская Федерация
Факс: +7 (495) 693-13-60
Електронні адреси: [email protected] та [email protected]

ПРИКЛАД ЛИСТА:

Уважаемый господин Главный военный прокурор!

Обращаюсь к Вам в связи с делом правозащитника Эмира-Усеина Куку и соответчиков по тому же делу Муслима Алиева, Вадима Сирука, Энвера Бекирова, Арсена Джеппарова и Рефата Алимова. Шестеро крымчан не совершали преступного деяния, однако провели за решёткой уже больше четырёх лет вдали от родных и близких. Пора положить конец несправедливости.

Их задержали в 2016 году, а в ноябре 2019 года осудили по сфабрикованным обвинениям в «террористической» деятельности и другим статьям, несмотря на отсутствие достоверных доказательств причастности к совершению международно признанных правонарушений, которые так и не были предоставлены в ходе длительного судебного процесса. Все они подверглись уголовному преследованию по политическим мотивам. Перевод подсудимых из Крыма в Россию и последующее разбирательство в военном суде идут вразрез с положениями международного гуманитарного права и права подсудимых на справедливое судебное разбирательство. Муслима Алиева приговорили к 19 годам лишения свободы, Энвера Бекирова – к 18 годам, Вадима Сирука и Эмира-Усеина Куку – к 12 годам каждого, Рефата Алимова – к восьми годам, Арсена Джеппарова – к семи годам.

Это дело полностью повторяет сценарий преследования крымских татар и других несогласных в Крыму после аннексии полуострова Россией в 2014 году. До ареста Эмира-Усеина Куку в 2016 году сам правозащитник и его родные неоднократно подвергались нападкам со стороны российской Федеральной службы безопасности (ФСБ), что вкупе с последующим задержанием и лишением свободы по подложным обвинениям можно расценивать как попытку окончательно заставить его отказаться от обличения нарушений прав человека в Крыму.

В связи с этим настоятельно прошу Вас принять все необходимые меры к тому, чтобы прекратить уголовное преследование Эмира-Усеина Куку, Муслима Алиева, Вадима Сирука, Энвера Бекирова, Арсена Джеппарова и Рефата Алимова. Всех их следует немедленно освободить безо всяких условий и аннулировать судимость.

С уважением,

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Крим перейшов під контроль Росії після подій у лютому – березні 2014 року, коли Росія вдалася до військ, окупувала півострів і організувала «референдум», щоб виправдати анексію території в порушення міжнародного права.

Кримські татари – корінний народ Криму, чисельність якого до окупації становила приблизно 12% всього населення півострова. Багато видатних членів кримськотатарської громади стали одними з найбільш затятих критиків окупації Криму Росією, при цьому де-факто влада стала вважати всю громаду в цілому неблагонадійною і піддала переслідуванню її представників/-ць, як і багатьох інших критиків/-инь. Незалежні ЗМІ були вимушені припинити роботу. Проукраїнські активіст(к)и зазнали кримінального переслідування за сфабрикованими обвинуваченнями, наприклад, у «екстремізмі» або «тероризмі». Деякі активіст(к)и зникли без вісті, причому в ряді випадків є вагомі підстави вважати, що вони стали жертвами примусового зникнення за участю фактичної влади або силових органів, що діють від її імені.

Емір-Усеїн Куку – один із найвідоміших правозахисників з числа кримських татар. Його неодноразово переслідували, а під час затримання співробітники Федеральної Служби безпеки (ФСБ) побили його. Його дружині і дітям також погрожували.

Емір-Усеїн Куку – один із найвідоміших правозахисників серед кримських татар. Його неодноразово переслідували, а під час затримання співробітники Федеральної Служби безпеки (ФСБ) побили його. Його дружині й дітям також погрожували.

Еміра-Усеїна Куку затримали 11 лютого 2016 року. Йому висунули обвинувачення за статтею про «організацію діяльності терористичної» нібито за причетність до організації Хізб ут-Тахрір (що заборонена як «терористична» в Росії, але дозволена в Україні). Емір Усеїн Куку заперечує причетність до діяльності Хізб ут-Тахрір. Звинувачення щодо Еміра-Усеїна Куку та інших підсудних у його справі ґрунтуються на секретних і, ймовірно, сфальсифікованих записах розмов, свідченнях «анонімних свідків», а також свідченнях співробітників російських правоохоронних органів, які вони згодом визнали помилковими. Після закінчення слідства у грудні 2017 року Еміра-Усеїна Куку та інших співвідповідачів у справі перевезли з окупованого Росією Криму в Ростов-на-Дону (південний захід Росії), що є порушенням положень міжнародного гуманітарного права. Окрім того, розгляд справи у військовому суді також є порушенням права підсудних на справедливий судовий розгляд.

Попри те, що сторона звинувачення не змогла надати суду достовірні докази причетності Еміра-Усеіна Куку, Мусліма Алієва, Вадима Сірука, Енвера Бекірова, Арсена Джеппарова і Рефата Алімова до здійснення якого б то не було міжнародно визнаного злочину, суд визнав їх винними в участі в діяльності терористичної організації (ст. 205.5 КК РФ) та інших протиправних діяннях. Окрім того, Еміра-Усеїна Куку визнали винним у плануванні насильницького захоплення влади (ст.278 КК РФ). Представники Amnesty International були присутні на кількох слуханнях у цій справі.

Участю в акціях термінової допомоги ви допомагаєте людям, чиї права порушуються. Ваша небайдужість наближає нас усіх до світу, де права та гідність кожного й кожної поважають і захищають від зловживань.

Попередня Акція термінової допомоги – https://www.amnesty.org.ua/atd-kuku/