Amnesty International засуджує риторику української влади щодо мігрантів та шукачів притулку

У відповідь на заяви представників української влади у зв’язку з можливим рухом шукачів/ок притулку та мігрантів/ок до українсько-білоруського кордону, Amnesty International заявила:

Представники української влади мають негайно припинити риторику, що дегуманізує людей, які шукають притулку або кращого економічного та соціального захисту. Шукачі/ки притулку та мігрант(к)и є однією з найменш захищених та найбільш маргіналізованих груп населення на планеті. Українська влада має повноваження захищати державний кордон та підтримувати порядок при його перетині, проте вона не може їх використовувати задля миттєвого повернення шукачів/ок притулку без надання їм можливості подання заяв на пошук притулку (так звані “pushbacks”), адже це є порушенням міжнародного права прав людини.

Масове повернення людей, які неврегульовано перетинають кордон, без розгляду їхніх особистих обставин, є незаконним. Кожна людина, яка перетинає українсько-білоруський кордон, повинна мати можливість подати заяву на пошук притулку, а кожна заява має розглядатися індивідуально. Як країна, що підписала Конвенцію ООН про статус біженців, Україна зобов’язана забезпечувати право на пошук притулку.

Відповідно, заяви представників влади про залучення військових та «жорстке» реагування в разі наближення великих груп шукачів/ок притулку та мігрантів/ок до українсько-білоруського кордону разом зі свідомим замовчуванням своїх міжнародних зобов’язань щодо надання права на притулок суперечать принципам дотримання прав людини.

Amnesty International відомо, що влада Білорусі свідомо використовує мігрантів/ок та шукачів/ок притулку і допомагає їм у перетині кордону з ЄС. Утім, цей політичний контекст не може слугувати виправданням для недотримання країнами ЄС та, потенційно, Україною своїх зобов’язань у сфері прав людини. Ми також занепокоєні відсутністю доступу до зони відчудження на білоруській частині кордону, що унеможливлює незалежний моніторинг за дотриманням прав людини шукачів/ок притулку та мігрантів/ок у цій зоні. Білоруська влада має негайно надати доступ журналіст(к)ам та правозахисним організаціям до людей, що перебувають біля кордону з ЄС.