Amnesty International визнала російського опозиціонера Олексія Навального в’язнем совісті і вимагає його звільнення

17 січня 2021

Російська влада повинна негайно й беззастережно звільнити відомого критика Кремля Олексія Навального, затриманого через кілька хвилин після його прибуття до московського аеропорту «Шереметьєво» із Берліна, – заявила сьогодні Amnesty International. Навальний лікувався у столиці Німеччини після спроби його отруїти в серпні минулого року.

«Арешт Олексія Навального є ще одним свідченням того, що російська влада намагається змусити його замовкнути. Сьогоднішнє затримання лише підкреслює необхідність розслідувати твердження про те, що його отруїли агенти державних спецслужб, які діяли за наказом найвищого рівня», — зазначила Наталія Звягіна, директорка московського офісу Amnesty International.

«Російська влада веде нещадну кампанію проти Навального. Поки він одужував у Німеччині, Федеральна служба виконання покарань [ФСВП] вимагали, аби він негайно з’явився до інспектора, в іншому випадку вони домагатимуться тюремного ув’язнення замість умовного покарання, до якого Навального засудили у справі, заснованій на політично мотивованих звинуваченнях. Тепер він заарештований, оскільки, як стверджує ФСВП, він «перебував у розшуку за багаторазові порушення випробувального терміну»», — додала Звягіна – «Влада поставилася до приїзду Олексія Навального як до повномасштабної спецоперації із залученням сотень поліцейських в аеропорт «Внуково», де десятки прихильників Навального затримали, а інших вигнали на мороз -20°C. Вони не зупинилися навіть перед тим, щоб перенаправити рейс до іншого московського аеропорту «Шереметьєво»».

«Усі прихильники Навального й журналіст(к)и, затримані в московському аеропорту «Внуково», повинні бути негайно й беззастережно звільнені. Їхній єдиний злочин – бажання привітати Олексія Навального або висвітлити його прибуття до Росії», – наголосила Наталія Звягіна.

Олексія Навального позбавили волі за мирну політичну діяльність і реалізацію права на свободу вираження думок. Amnesty International вважає його в’язнем совісті і вимагає негайно й беззастережного звільнити його. Організація повторює свій заклик до російської влади порушити кримінальну справу за фактом отруєння Навального й забезпечити притягнення всіх винних до відповідальності в рамках справедливого судового розгляду.

Російська влада повинна припинити свою кампанію залякування й політичного переслідування своїх критиків, включно зі співробітниками й прихильниками Фонду боротьби з корупцією, заснованого Навальним.

Олексій Навальний – популярний політичний активіст, засновник Фонду боротьби з корупцією й автор численних розслідувань, що викривають корупцію серед вищих посадових осіб і політиків Росії, – дивом пережив, як підтвердили незалежні експерти, отруєння нервово-паралітичним агентом класу «Новачок» 20 серпня 2020 року.

Протягом попередніх років він піддавався кримінальному переслідуванню і засудженню за двома окремими політично вмотивованими кримінальними справами. 29 грудня слідчий комітет Росії висунув нові звинувачення проти Навального за нібито розкрадання 356 мільйонів рублів, отриманих як пожертвування на діяльність Фонду боротьби з корупцією й афілійованих із ним некомерційним організаціям.