Amnesty International вимагає всебічного розслідування обставин імовірного отруєння Олексія Навального

20 серпня 2020

Amnesty International вимагає від російської влади всебічного розслідування обставин несподіваного критичного погіршення стану здоров’я опозиційного політика Олексія Навального, а також надання даних про його лікування його сім’ї та особистим лікарям. Політика госпіталізували й помістили в реанімацію в Омську після вимушеної екстреної посадки літака, яким він повертався до Москви з Томська.

«Обставини госпіталізації Олексія Навального повинні стати предметом швидкого, ретельного й неупередженого розслідування з урахуванням висловленого його соратниками припущення про отруєння. У разі, якщо злочинний умисел буде доведений, замовники і виконавці цього злочину повинні бути притягнуті до відповідальності», – заявила директорка представництва Amnesty International в Москві Наталя Звягіна.

«Окрім того, адміністрація лікарні, де зараз перебуває Олексій Навальний, повинна надати повний доступ до інформації про лікування політика його сім’ї та лікарям за вибором. Уже надходили повідомлення, що лікарці Олексія Навального не повідомляють результати аналізів і не залучають її до курсу лікування. У зв’язку з припущеннями про можливе отруєння ця обставина лише додає підозр», – наголосила Наталя Звягіна.

«Обставини події із Олексієм Навальним занадто схожі з інцидентами за участю інших критиків російської влади, опозиційних і громадських активістів/-ок, зокрема, політика Володимира Кара-Мурзи-молодшого, а також видавця «Медіазони» Петра Верзілова. У жодному з цих випадків не було проведено належного розслідування, як і щодо передбачуваного отруєння Олексія Навального під час його адміністративного арешту рік тому», – нагадала Звягіна.

Російський політик Володимир Кара-Мурза, який лобіював у США та Євросоюзі введення персональних санкцій щодо оточення президента Володимира Путіна, був двічі – у травні 2015 й лютому 2017 року – госпіталізований із симптомами важкого отруєння. Причиною отруєння лікарі вказували «токсичну дію невстановленої речовини».

Лікарі Петра Верзілова з берлінської клініки Charité, куди арт-активіста доставили з Москви після передбачуваного отруєння у вересні 2018 року, дійшли до висновку, що причиною його стану могла стати речовина, яка потрапила в організм ззовні. Її походження встановити вони також не змогли.

28 липня 2019 року Олексія Навального госпіталізували зі спецприймальника, де він відбував адміністративний арешт за організацію мирних акцій протесту. Представники влади стверджували, що причиною погіршення здоров’я стала алергічна реакція, але сам політик вважав, що його отруїли. Про порушення справи за заявою Навального про передбачуване отруєння нічого не відомо.