Amnesty International Україна: відповідальність за жорстоке поводження та вбивства полонених мають нести як виконавці, так і командири

В українських ЗМІ шириться відео, на якому задокументовано знущання російських військових над українськими полоненими — за попередньою інформацією, події відбуваються в Харківській області. Коментуючи ситуацію, директорка Amnesty International в Україні Вероніка Вельч, заявила: «Ми бачимо імітацію розстрілу, побиття, приниження людської гідності. На жаль, ми маємо відзначити, що ігнорування правил ведення війни, міжнародного гуманітарного права та порушення Женевських конвенцій, які мали б гарантувати військовополоненим право на захист наших воїнів — звична тактика Російської Федерації у війні проти України. Ми регулярно бачимо подібні відеоматеріали — відео тортут або страт, таких, як задокументовані останні хвилин життя військовополоненого Олександра Мацієвського, розстріляного російськими військовими кількома автоматними чергами. Українські військові, які повертаються з полону, також систематично свідчать про постійну практику насильства зокрема побиття і катування електричним струмом, приниження, голод, відсутність адекватної медичної допомоги».

Світ, підкреслила Вельч, має реагувати на подібні випадки: «Ми повинні зупинити воєнні злочини Росії — зокрема й такі, як жорстоке поводження з військовополоненими, тортури, вбивства. Відповідальність за подібні дії мають нести як безпосередні виконавці, так і військові командири. Виходячи з попереднього досвіду, наразі нам важко сподіватися на те, що злочини власних солдатів розслідуватиме сама країна-агресорка».

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до МКЧХ та ООН з вимогою задокументувати черговий факт порушення міжнародного гуманітарного права Російською Федерацією. Amnesty International Україна приєднується до вимоги. Оприлюднений відеоматеріал має стати доповненням доказової бази для майбутнього трибуналу над злочинцями.

Вероніка Вельч також наголошує, що Міжнародному Комітету Червоного Хреста, який має відповідний мандат, Росія має надати повний та безумовний доступ до українських військовополонених та негайно звільнити усіх незаконно ув’язнених цивільних. «Міжнародна спільнота має продовжувати колективний тиск на Росію, яка систематично порушує фундаментальні принципи міжнародного права», – підкреслила директорка українського офісу.