Amnesty International оновлює свою політику щодо права на аборт

28 вересня 2020

Доступ до безпечних абортів є важливим компонентом справедливого і рівноправного суспільства, а також невід’ємною частиною реалізації всього спектру прав людини, – заявила сьогодні Amnesty International. Організація опублікувала оновлену політику щодо абортів, яка узгоджується з нормами й стандартами в галузі прав людини, що розвиваються. Ця політика дозволяє проводити більш ефективні кампанії на підтримку сексуальних і репродуктивних прав по всьому світу.

Близько 47 000 жінок помирають щороку в результаті небезпечних абортів

В оновленій політиці аборти визнаються правом кожної людини, яка може завагітніти, за умови дотримання її прав, автономії та гідності. Amnesty International також закликає забезпечити загальний доступ до безпечних абортів і пов’язаної з ними медичної допомоги та інформації на додаток до повної декриміналізації.

«Близько 47 000 жінок помирають щороку в результаті небезпечних абортів. І це не закінчиться до тих пір, поки аборти не будуть повністю декриміналізовані і не стануть доступними для всіх. До абортів потрібно ставитися так само, як і до будь-якої іншої медичної послуги. А кожна людина, яка хоче зробити аборт, заслуговує на співчуття й повагу до її прав і гідності», – зазначив Раджат Хосла, старший директор Amnesty International із досліджень та адвокації.

«Під час оновлення нашої політики ми консультувалися з експерт(к)ами в галузі прав людини, медичними працівниками/-цями та учасницями й учасниками амністійного руху. Документ заснований на багаторічних дослідженнях і взаємодії з жінками й дівчатками, життя яких було зруйновано обмежувальними законами. Ми будемо й надалі вимагати від урядів поважати репродуктивну автономію і проводити кампанії за безпечний доступ до абортів для всіх, кому потрібна ця процедура, без дискримінації, примусу або стигматизації».

За останнє десятиліття міжнародні правові норми і стандарти, що стосуються абортів, зазнали істотних змін. Amnesty International оновила свою позицію, щоб забезпечити більш широкі можливості для оскарження всього спектру порушень прав людини, пов’язаних із криміналізацією абортів, виступати за усунення всіх бар’єрів на шляху до безпечних абортів і сприяти репродуктивній, гендерній та економічній справедливості.


Оновлена політика організації Amnesty International:

• Визнає, що кожна людина, яка може завагітніти, має право на аборт

• Закликає до забезпечення загального доступу до безпечних абортів якомога раніше і якомога пізніше, а також до надання післяабортної допомоги та науково обґрунтованої інформації, пов’язаної з абортами

• Визнає, що рішення стосовно вагітності та абортів безпосередньо впливають на весь спектр прав людини

• Закликає виключити аборти з кримінальних та інших каральних законів і політик, а також припинити покарання жінок, дівчаток і всіх вагітних людей, медичних працівників/-ці та інших осіб за отримання, надання допомоги або надання послуги аборту

• Закликає до реформування законів і політик, що обмежують доступ до абортів у конкретних обставинах

• Підтверджує, що захист прав людини починається з народження відповідно до міжнародного права

• Закликає держави реалізовувати економічні та соціальні права шляхом заохочення політик, що надають вагітним людям можливість вільно приймати рішення про їхнє репродуктивне життя, у тому числі за допомогою доступу до медичного обслуговування, соціального забезпечення та засобів забезпечення належного рівня життя.


«Аборти – це не якась відокремлена проблема. Відмова людині у праві приймати рішення про власне тіло сприяє гендерній та економічній нерівності, а також закріплює стигматизацію й дискримінацію», – наголосив Раджат Хосла.

«Ми визнаємо, що аборт– це дуже складна тема, але каральні підходи не враховують багато соціальних, економічних та особистих проблем, які формують рішення людей щодо припинення вагітності. Повна декриміналізація абортів необхідна для захисту прав людини й запобігання подальших смертей і травм у результаті небезпечних абортів».