Amnesty International обурена жахливим вироком кримському свідку Єгови Артему Герасимову

5 червня 2020

Відмова у виправданні й заміна раніше призначеного покарання у вигляді штрафу на позбавлення волі строком на шість років кримчанину Артему Герасимову – свідчення необґрунтовано жорстокої розправи з боку російської влади зі Свідками Єгови. Amnesty International вимагає негайного звільнення Герасимова і припинення переслідування владою Російської Федерації всіх свідків Єгови.

«Свідки Єгови переслідуються російською владою за релігійною ознакою – як раніше в Радянському Союзі або нацистській Німеччині — це даність. Але чим пояснити таку до них жорстокість з боку сучасної російської держави? Ялтинський міський суд вважав за краще підтримати клопотання прокурора і замість того, аби виправдати в’язня совісті Артема Герасимова, замінив жахливий штраф на довгі шість років ув’язнення», – заявила Наталія Прилуцька дослідниця Amnesty International по Росії.

«Порушуючи режим гласності Герасимова судили за закритими дверима, нібито через побоювання за безпеку свідків. Незрозуміло, щоправда, свідків чого, – неначе він потай учинив щось злочинне. Навіть в апеляції процес не був гласним – під приводом боротьби з коронавірусною інфекцією в зал засідання не допустили нікого, окрім сторін, що беруть участь. Це обурливе порушення прав на свободу віросповідання, свободу асоціацій і на справедливий судовий розгляд», – додала вона.

Раніше, 5 березня, Ялтинський міський суд визнав Артема Герасимова винним у порушенні ст. 282.2 Кримінального кодексу Російської Федерації («організація діяльності екстремістської організації») і засудив його до виплати штрафу в розмірі 400 тисяч рублів. Того ж дня Джанкойський районний суд Криму засудив за тією ж статтею іншого Свідка Єгови, Сергія Філатова, до шести років позбавлення волі. Апеляція залишила винесений Філатову вирок чинним.

Наразі суду очікують ще два обвинувачених за «екстремістською» статтею Свідків Єгови з Криму — севастополець Віктор Сташевський, затриманий у серпні 2019 року, і мешканець Керчі Артем Шаблій, затриманий 26 травня цього року.

Артем Герасимов і всі інші свідки Єгови, позбавлені волі виключно за мирне здійснення свого права на свободу релігії і переконань, є в’язнями совісті. Вони повинні бути негайно і беззастережно звільнені, їх вироки скасовані, а всі звинувачення проти них зняті, –вважає Amnesty International.

У квітні 2017 року Верховний суд Росії ухвалив ліквідувати всі організації «Свідків Єгови» у Росії під приводом того, що їхня діяльність нібито є «екстремісткою». Через місяць Денніс Крістенсен, громадянин Данії, став першим Свідком Єгови, заарештованим у Росії за «антиекстремістською» статтею. У лютому 2019 року його засудили до шести років позбавлення волі. Відтоді понад 300 послідовників цього віровчення були притягнуті до кримінальної відповідальності.

Російське законодавство повністю застосовується на території Криму після окупації та анексії, що є порушенням міжнародного права.