У Криму члена «Свідків Єгови» засудили до шести років колонії суворого режиму

5 березня 2020

В окупованому Росією Криму де-факто влада засудила людину до шести років в’язниці просто за висловлення своїх релігійних переконань. Вирок, який винесли Сергію Філатову у Джанкойському районному суді, також є першим у своєму роді в окупованому Росією Криму.

«Сергій Філатов – в’язень совісті, йому загрожують роки колонії суворого режиму лише за вираження своєї віри. По всій Росії Свідків Єгови відправляють до в’язниці, катують і переслідують у рамках доволі нечіткого законодавства щодо боротьби з екстремізмом», – сказала Марі Стразер, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

«Те, що російська влада розгортає переслідування Свідків Єгови через кордон, лякає. Це станній приклад оптового експорту жорстокої репресивної політики Росії до Криму».

5 березня Джанкойський районний суд засудив Сергія Філатова до шести років позбавлення волі в колонії суворого режиму, визнавши його винним в «організації діяльності екстремістської організації».

Артема Герасимова, іще одного Свідка Єгови, притягнули до кримінальної відповідальності в Ялті, на півдні Криму, і засудили до штрафу в розмірі 400 000 рублів (6000 доларів США).

Сергій Філатов і всі інші свідки Єгови, ув’язнені виключно за мирне здійснення свого права на свободу релігії і переконань, є в’язнями совісті. Вони повинні бути негайно і беззастережно звільнені, їхні вироки – скасовані, а всі звинувачення проти них зняті.

Додаткова інформація

У листопаді 2018 року понад 200 співробітників правоохоронних органів провели обшуки у восьми будинках Свідків Єгови у кримському місті Джанкой, у тому числі в будинку, де жив Сергій Філатов тз дружиною і чотирма дітьми. Відносно нього порушено кримінальну справу за частиною 1 статті 282.2 КК РФ («організація діяльності екстремістської організації»). За даними слідства, його діяльність включала проведення «релігійних зборів… і пропаганду релігійних ідей … за місцем реєстрації та проживання». Суд над ним розпочався у вересні 2019 року.

Кримінальну справу стосовно Артема Герасимова порушили в березні 2019 року. Слідство стверджувало, що його участь у богослужіннях Свідків Єгови підлягає під «організацію діяльності екстремістської організації».

Із 2009 року Свідки Єгови піддаються переслідуванням та утискам у Росії відповідно до законодавства країни про боротьбу з екстремізмом. У квітні 2017 року Верховний Суд РФ постановив, що всі організації Свідків Єгови повинні бути закриті. Через місяць Денніс Крістенсен, данець, став першим Свідком Єгови, заарештованим у Росії за цим законом, і з тих пір понад 300 послідовників віри були притягнуті до кримінальної відповідальності. Десятки людей скаржилися на тортури та інші види жорстокого поводження в місцях позбавлення волі, і щодо жодної з їхніх скарг не проведено ефективного розслідування.

Більше 200 свідків Єгови були внесені Росфінмоніторингом до списку «екстремістів і терористів» (це урядова установа, якій доручено здійснювати нагляд за фінансовими потоками і протидіяти незаконним операціям). Включення до переліку призводить до автоматичного блокування банківських рахунків, дебетових і кредитних карт і фактично позбавляє людей всіх засобів до існування, що веде до подальших порушень прав людини.

Росія анексувала й окупувала Кримський півострів у порушення міжнародного права в лютому-березні 2014 року. Вона імпортувала свою репресивну законодавчу базу і використовує її для переслідування та придушення незгодних у Криму.