Акція термінової допомоги ЛГБТІ-активістці Віталіні Коваль

Українська ЛГБТІ-активістка Віталіна Коваль та інші постраждалі чекали на справедливість більше трьох років після того, як пережила гомофобний напад у березні 2018 року під час події до Міжнародного жіночого дня. Наразі є ризик того, що слідство закриють назавжди 31 липня. Для постраждалих це означатиме відмову в доступі до правосуддя та створить небезпечний прецедент.

ВИМАГАЙТЕ РОЗСЛІДУВАТИ ГОМОФОБНИЙ НАПАД РАЗОМ ІЗ НАМИ.

НАПИШІТЬ ЗВЕРНЕННЯ СВОЇМИ СЛОВАМИ АБО СКОРИСТАЙТЕСЯ ЛИСТОМ-ПРИКЛАДОМ

КОНТАКТИ ДЛЯ ЛИСТІВ:

Венедіктова Ірина Валентинівна
Генеральний прокурор України
Україна 01011, Київ, вул. Різницька 13/15
Email: [email protected]
Twitter: @GP_Ukraine

Шановна Генеральна прокурорка!

Я пишу вам, щоб висловити занепокоєння щодо розслідування гомофобного нападу, що відбувся 8 березня 2018 року на площі Театральній у м. Ужгород, на Віталіну Коваль та інших учасників та учасниць акції, присвяченій Міжнародному дню жінок..

Тоді шестеро учасників та учасниць гомофобного угруповання «Карпатська Січ» викрикували гомофоні гасла та облили Віталіну Коваль та інших активісток та активістів фарбою. Унаслідок нападу Віталіна Коваль отримала хімічні опіки обох очей.

Віталіна Коваль була героїнею кампанії Amnesty International Марафон написання листів 2018 року разом із іншими відомими правозахисницями з п’яти континентів. Під час Марафону написання листів в усьому світі було зібрано понад 380 000 листів солідарності й підписів під петицією із закликами до справедливості у зв’язку з жорстоким нападом, якого вона зазнала 2018 року.

Розслідування цього нападу за статтею 161 («Порушення рівності громадян») було розпочато у грудні 2018 року, але і триває досі. Мені відомо про ризик того, що розслідування не буде продовжено після 31 липня, що заперечує право Віталіни Коваль на рівний доступ до правосуддя, закріплює безкарність гомофобних нападів та створює надзвичайно негативний прецедент для тих, хто шукає справедливості в подібних ситуаціях.

У зв’язку з наведеними фактами я закликаю Вас:

  • забезпечити продовження розслідування після 31 липня, а те, що воно буде швидким, ретельним та ефективним для захисту прав людини Віталіни Коваль;
  • у межах своїх повноважень посприяти тому, щоб дискримінаційний мотив нападу було враховано в ході усього кримінального процесу;
  • посприяти тому, аби всі винні в нападі понесли відповідальність у порядку справедливого судового розгляду.

З повагою,

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Віталіна Коваль – активна членкиня ЛГБТІ та феміністичної спільноти в Україні. 8 березня 2018 року вона організувала публічну акцію з нагоди відзначення Міжнародного жіночого дня у своєму рідному місті Ужгород. Коли публічна акція підходила до кінця, шість членів місцевої групи проти ЛГБТІ «Карпатська Січ» облили Віталіну Коваль та інших учасників/ць фарбою. Унаслідок цього Віталіна отримала хімічні опіки обох очей.

Нападники були негайно затримані поліцією, однак лише двох жінок із групи, яка кинула фарбу, згодом звинуватили в заподіянні легких тілесних ушкоджень (стаття 125 Кримінального кодексу України). Решта чотири чоловіки з групи не були залучені до розслідування. Більше того, поліція не кваліфікувала напад як злочин на ґрунті ненависті згідно зі статтею 161 Кримінального кодексу України, ігноруючи гомофобні повідомлення, які група поширювала в соціальних мережах до та після нападу, а також гомофобні листівки, які під час нападу кидали на учасників/ць.

Судовий процес проти двох жінок-нападниць розпочався у грудні 2018 року і був затьмарений затримками. Урешті-решт, 5 березня 2021 р. Суддя заявив, що обидва нападники більше не несуть кримінальної відповідальності через закінчення строку давності для кримінального правопорушення. Хоча це рішення було законним, воно порушило право Віталіни Коваль на справедливий суд, залишивши її без справедливості та відшкодування.

Адвокатка Віталіни Коваль змогла успішно оскаржити той факт, що спочатку слідчі не кваліфікували напад як злочин на ґрунті ненависті, і в листопаді 2018 року суд наказав поліції відкрити ще одну кримінальну справу, яка розслідує напад за статтею 161 (злочин на ґрунті ненависті). Розслідування за статтею 161 розпочалось у грудні 2018 року. Однак це розслідування це розслідування повинно бути завершено до 31 липня 2021 р., інакше буде закрите відповідно до норм, встановлених Кримінально-процесуальним кодексом.