14 травня в Україні відзначають День протидії сталкінгу

8 травня 2020

Сталкінг (переслідування) є серйозним і поширеним злочином, проте в Україні постраждалі не мають жодних правових механізмів захисту. Більше того, переслідування в суспільстві часто нормалізують і виправдовують, прирівнюючи до прояву уваги. Відповідно, постраждалі від цього злочину лишаються сам на сам із переслідувачем/-кою, без інструментів захисту та без підтримки.    

Стамбульська конвенція пропонує криміналізувати переслідування, утім, Верховна рада України продовжує відмовлятись ратифікувати цей важливий документ.  

«Коли ми говоримо «насильство», це слово найчастіше асоціюється із побиттям, приниженням, образами та іншими виявами явної агресії. Але насильство не завжди настільки очевидне. Часто через переслідування людина роками може жити, боячись за своє життя та безпеку, бути вимушеною постійно змінювати місце роботи та проживання, потерпати від приниження та психологічного тиску. І навіть попри відсутність фізичного насильства, це може мати для людини руйнівні наслідки. Варто також зазначити, що часто переслідування може призводити до фізичного насильства», – зазначає Оксана Покальчук, директорка Amnesty International.

В Україні людина, яка зазнає переслідування, не захищена: сталкерів неможливо притягти до відповідальності, поки вони не завдали фізичної шкоди. Це лишається «невидимою проблемою», яка від того не стає менш серйозною.     

У багатьох країнах дії, що характеризуються як сталкінг, криміналізовано. Наприклад, в Італії покарання може сягати шести років ув’язнення, у Німеччині – до трьох років ув’язнення; у Канаді можливе покарання навіть у вигляді 10-ти років ув’язення і т.д.  

«Ми започаткували неформальний «День протидії сталкінгу», аби зробити цю проблему видимою, створити простір для суспільної дискусії, у якому постраждалі від переслідувань могли би ділитися своїми історіями, а всі небайдужі — подумати над тим, як можна протидіяти сталкінгу та які є інструменти захисту своїх прав», – зазначає Покальчук.  

5 травня в соціальних мережах уже стратував флешмоб #СтопСталкінг #StopStalking.   

Як можна долучитися?  

• Якщо ви або ваші близькі стикалися зі сталкінгом і ви відчуваєте в собі сили про це розповісти, поділіться своєю історією у facebook з хештегами #StopStalking #СтопСталкінг  

• Якщо ви маєте досвід допомоги людям, які постраждали від сталкінгу — розкажіть про нього з цими ж хештегами, це може бути корисно іншим!  

• Висловте свою думку про цю проблему та можливі шляхи її вирішення.  

• Поширте цей та інші матеріали/дописи на цю тему, щоб більше людей дізналися про День протидії сталкінгу й могли включитися в дискусію.  

• Використовуйте у всіх своїх постах на цю тему хештеги #StopStalking #СтопСталкінг, щоб ми та інші люди могли знайти їх та дізнатися про ваші думку чи досвід.

Читайте також: історії кампанії #СтопСталкінг 2019 року