Заява щодо застосування Вірменією касетних боєприпасів

29 жовтня 2020

Amnesty international підтвердила перший випадок застосування Вірменією заборонених касетних бомб у ході нагірно-карабахського конфлікту після нападу на місто Барда в Азербайджані.

28 жовтня 2020 року близько 13:30 за місцевим часом одна або кілька ракет «Смерч» були випущені по Барді, вони вразили житловий район поруч із лікарнею. Генеральна прокуратура Азербайджану заявила, що щонайменше 21 людина загинула, ще близько 70 отримали поранення.

Експерт(к)и команди Amnesty International із кризового реагування перевірили фотографії (зроблені редакцією Vice News у місті) фрагментів касетних боєприпасів 9N235 від російських ракет 9M55 «Смерч», які, імовірно, випустили вірменські війська.

«Розстріл цивільних районів касетними боєприпасами – це жорстоко й безрозсудно. Такі дії призводять до незліченних смертей, поранень і страждань», – зазначила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

«У процесі загострення цього конфлікту всі його сторони – вірменські, підтримувані Вірменією й азербайджанські сили – були винні в застосуванні забороненої зброї, яка поставила під загрозу життя мирного населення, що опинилося в центрі конфлікту.

Касетні боєприпаси за своєю суттю є невибірковою зброєю, і їх застосування за будь-яких обставин заборонено міжнародним гуманітарним правом. Ми знову закликаємо обидві сторони негайно припинити застосування касетних боєприпасів і захистити цивільне населення».

5 жовтня Amnesty International виявила касетні боєприпаси M095 DPICM, які, швидше за все, були випущені азербайджанськими військами по місту Степанакерт, регіональній столиці Нагірного Карабаху.

20 жовтня ми також закликали Вірменію та Азербайджан негайно припинити застосування важкої вибухової зброї з широким радіусом дії в густонаселених цивільних районах.

Додаткова інформація

27 вересня в Нагірному Карабасі, що відділився від Азербайджану, спалахнули запеклі бої між Азербайджаном і Вірменією, а також підтримуваними Вірменією силами. Протягом останнього місяця обидві сторони, залучені в конфлікт, обмінялися артилерійським і ракетним вогнем.

Amnesty International закликала всі сторони конфлікту дотримуватися всіх положень міжнародного гуманітарного права й захистити цивільне населення від наслідків бойових дій.

Касетні боєприпаси

Касетні боєприпаси за своєю суттю є невибірковою зброєю, що може завдавати шкоди цивільному населенню через роки після їх застосування. Їхнє використання заборонено на міжнародному рівні договором, який підтримали більше ніж 100 держав. Amnesty International закликає Вірменію та Азербайджан приєднатися до Конвенції щодо використання касетних боєприпасів.

Касетні боєприпаси розкидають сотні бомб, або суббоєприпасів, на широкий периметр території. За оцінками, від 5 % до 20 % касетних бомб не вибухають. Вони так і лежать роками, створюючи загрозу для цивільного населення за аналогією з протипіхотними наземними мінами.

Застосування цієї зброї порушує заборону на невибірковий напад через велику площу, яку покривають випущені бомби, і потенційну небезпеку для тих, хто можуть стикнутися з боєприпасами, що не вибухнули.