Світові уряди мають терміново підтримати відмову від інтелектуальної власності на вакцину від COVID-19

10 грудня 2020

Спільна заява Amnesty International і Human Rights Watch напередодні ключової зустрічі Світової організації торгівлі (СОТ) в Женеві 10 грудня

Уряди повинні припинити блокувати тимчасову відмову від деяких міжнародних правил інтелектуальної власності, які допоможуть розширити доступ до вакцин COVID-19. Схвалення цієї пропозиції дозволить більшій кількості урядів виконувати свої зобов’язання щодо дотримання прав людини на життя і здоров’я.

На зустрічі СОТ уряди обговорять пропозицію Індії та Південної Африки тимчасово відмовитися від деяких положень Угоди з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (TRIPS). Ця пропозиція сприятиме передачі технологій, аби виробники по всьому світу могли швидко й за зниженою вартістю виробляти медичну продукцію проти COVID-19, включно з вакцинами. Країни з більш високим рівнем доходу вже уклали угоди купівлі переважної більшості потенційних світових поставок вакцин до 2021 року, тому цей крок допоможе розширити доступ для людей у країнах із більш низьким рівнем доходу.

«Пропозиція Індії та Південної Африки спрямована на те, щоб допомогти урядам впоратися з триваючою світовою кризою в галузі охорони здоров’я. Уряди повинні якомога швидше прийняти цю пропозицію, щоб життєво важливі медичні продукти, включно з вакцинами, були доступні для всіх», – зазначив Бруно Стагно Угарте, заступник виконавчого директора з інформаційно-адвокаційної діяльності Human Rights Watch.

Кенія, Есватіні, Мозамбік та Пакистан приєдналися до Індії та Південної Африки як співавторки пропозиції щодо відмову. Її підтримали 100 країн, переважно з низьким і середнім рівнем доходу. Але невелика група країн із високим рівнем доходу та їхні торгові партнери виступили проти – включно з Бразилією, Європейським Союзом, Канадою, США, Японією та Сполученим Королівством.

Деякі з цих урядів стверджують, що чинних гнучких положень у міжнародних правилах інтелектуальної власності достатньо, щоб дозволити примусове ліцензування у країнах із низьким і середнім рівнем доходу. Але попередній досвід показує, що ці інструменти важко використовувати і що для вирішення кризи, пов’язаної з COVID-19, потрібна більша гнучкість.

«Ми можемо покласти край COVID-19 тільки якщо уряди визнають свої зобов’язання в галузі прав людини й гарантуватимуть, що люди, які найбільше потребують вакцини, не лишаться без них», – заявила Тамарін Нельсон, радниwz Amnesty International з питань права на здоров’я. «Ухвалення пропозиції щодо відмови від від TRIPS є вирішальним шансом для держав продемонструвати свою відданість вжити всі необхідні заходи для захисту права на здоров’я мільярдів людей, незалежно від того, де вони мешкають».

Уряди зобов’язані забезпечити, щоб усі країни користувалися благами наукових досліджень, а також не перешкоджати здатності інших країн виконувати свої зобов’язання щодо прав на здоров’я і життя. Це включає забезпечення доступу до медичних продуктів та методів лікування, необхідних для реагування на COVID-19, включно з вакцинами.

Усі країни повинні підтримати відмову від TRIPS, щоб полегшити загальний і рівний доступ до потенційно рятівних засобів, – заявили Amnesty International і Human Rights Watch. Усі розробники вакцин, включно з Pfizer-BioNTech, Modern і Oxford / AstraZeneca, повинні схвалити й долучитися до Пулу доступу до технологій проти Covid-19 від ВООЗ, щоб полегшити обмін інтелектуальною власністю й ноу-хау.

Нещодавно експертна група ООН із прав людини опублікувала спільну заяву, у якій віталася пропозиція скасувати TRIPS і підкреслювалося, що чинні рамки TRIPS «можуть мати негативний вплив на ціни й доступність ліків». Автор(к)и заяви також нагадали урядам про те, що права на інтелектуальну власність не повинні бути перешкодою для виконання їхніх міжнародних зобов’язань в галузі прав людини, пов’язаних із широким розподілом вигод від наукових досліджень і сприянням виконанню їхніх обов’язків щодо захисту прав людини.