13 травня 2020
Верховний суд Киргизстану залишив у силі рішення про відхилення клопотання про перегляд довічного ув’язнення Азімжану Аскарову на підставі змін до Кримінального кодексу Киргизстану, що набрали чинності в січні 2019 року. Відповідно до нового законодавства за передбачуваний злочин, за який був засуджений Азімжан Аскаров, більше не передбачено довічне ув’язнення.
У вересні 2010 року правозахисника Азімжан Аскаров засудили до довічного ув’язнення за звинуваченням у співучасті у вбивстві співробітника міліції під час етнічного конфлікту на півдні Киргизстану в червні того ж року. Процес у його справі не відповідав міжнародним стандартам справедливого судового розгляду, суд відмовився розслідувати твердження про те, що під вартою він піддавався тортурам.
У березні 2016 року Комітет ООН з прав людини встановив, що Азімжан Аскаров піддався тортурам і несправедливому судовому розгляду. Із того часу його справа тричі розглядалася різними судами Киргизстану, і щораз вони або відмовлялися розглядати справу, або підтверджували вирок щодо довічного ув’язнення.
Коментуючи рішення Верховного Суду, Марі Стразерс, директорка Amnesty International в регіоні Східної Європи й Центральної Азії, заявила: «Сьогоднішнє рішення закріплює десятирічну несправедливість, від якої постраждав хоробрий правозахисник, що взагалі не мав бути у в’язниці. Засудження Азімжана Аскарова, етнічного узбека, ув’язненого за його роботу з документування трагічних міжетнічних зіткнень на півдні Киргизстану 2010 року, є кричущим прикладом невідповідного переслідування і несправедливих судових процесів щодо етнічних узбеків. Влада Киргизстану повинна негайно й беззастережно звільнити Азімжана Аскарова. Вони повинні стерти цю давню пляму зі своєї історії щодо прав людини».
За час перебування під вартою здоров’я Азімжана Аскарова значно погіршилося.