Угорщина: суд ЄС визнав, що закон, який стигматизував громадські організації, порушує законодавство ЄС

18 червня 2020

Рішення Суду Європейського Союзу

У відповідь на рішення Вищого Суду Європейського Союзу про те, що закон Угорщини про «іноземне фінансування» 2017 року порушує законодавство ЄС, Давид Віг директор Amnesty International в Угорщині заявив:

«Це знакове рішення завдає удару по зусиллях угорської влади стигматизувати й підірвати діяльність організацій громадянського суспільства, які критикують державну політику.

Закон, який вимагає, щоб НУО називали себе фінансованими з-за кордону, ніколи насправді не був спрямований на боротьбу з відмиванням грошей і міжнародним тероризмом, як стверджував угорський уряд. Це, натомість, було явною спробою заглушити критичні голоси й позбавити організації, що борються за права людини, справедливість і рівність, громадської підтримки.

Украй важливо, щоб Угорський Конституційний суд негайно відновив перегляд цього репресивного закону, який мають скасувати якомога швидше»

Додаткова інформація

Суд ЄС заявив, що угорське законодавство про «іноземне фінансування» явно порушує законодавство ЄС, вводячи дискримінаційні та необґрунтовані обмеження на фінансування організацій громадянського суспільства особами, створеними за межами країни, всупереч вільному руху капіталу. Окрім того, Європейський суд постановив, що ці обмеження порушують право на свободу асоціації, право на повагу приватного і сімейного життя та на захист персональних даних.

Закон про прозорість організацій, що фінансуються з-за кордону, змусив НУО, які отримують більше 20 815 євро прямого або непрямого фінансування з-за кордону, перереєструватися як «організація, що фінансується з-за кордону» і розміщувати інформацію про це на кожній публікації і на своєму веб-сайті.

Двадцять три організації громадянського суспільства, на яких безпосередньо вплинув цей закон – у тому числі Amnesty International в Угорщині – звернулися до угорського Конституційного Суду з проханням про перегляд справи. Однак суд призупинив свою процедуру до винесення рішення Європейського суду з прав людини.

Рішення завершує процедуру, розпочату Європейською комісією влітку 2017 року, яка направила справу до Суду ЄС у грудні 2017 року. 23 НУО також подали позов до Європейського суду з прав людини, який досі перебуває на розгляді.