Угорщина: надання уряду необмежених повноважень відповідно до нового закону щодо СOVID19 викликає занепокоєння

30 березня 2020

Після прийняття угорським парламентом нового закону, який у рамках надзвичайного стану дозволить уряду керувати за допомогою декретів без істотного нагляду, чіткої дати закінчення або періодичного аналізу, Девід Віг, директор угорської організації Amnesty International в Угорщині, зазначив:

«Цей законопроект продукує безстроковий і неконтрольований надзвичайний стан і дає Віктору Орбану та його уряду карт-бланш на обмеження прав людини. Це не той шлях, яким можна було б вирішити цілком реальну кризу, викликану пандемією СOVID-19»

«Нам необхідні захисні заходи, аби гарантувати, що будь-які кроки з обмеження прав людини, прийняті в умовах надзвичайного стану, будуть справді необхідними та пропорційними для збереження здоров’я населення. Новий закон наділяє уряд необмеженими повноваженнями, що дозволяють йому керувати за допомогою декретів за рамками пандемії».

«За роки перебування Віктора Орбана на посаді прем’єр-міністра в Угорщині відбувалося погіршення ситуації з правами людини, зокрема, ідеться про розпалювання ворожості щодо маргіналізованих груп і намагань заглушити критичні голоси в Угорщині. Дозвіл його урядові керувати за домогою декретів, імовірно, прискорить це погіршення».

Додаткова інформація

Плани щодо нового закону викликали критику з боку Ради Європи, Європейського парламенту, Міжнародного інституту преси та ОБСЄ.

Новий закон складається з двох основних положень. По-перше, він наділяє уряд парламентським мандатом правити на підставі декретів без кінцевих термінів або будь-якого іншого положення, яке гарантувало б, що парламент може виконувати свою роль ефективного нагляду.

По-друге, закон закріплює два нових злочини, які несумісні з міжнародним правом і стандартами в галузі прав людини. Будь-хто, хто оприлюднює неправдиві або спотворені факти, які перешкоджають «успішному захисту» громадськості, або які «викликають занепокоєння чи проводять агітацію» серед громадськості, – можуть отримати тюремне ув’язнення терміном до п’яти років.

Будь-хто, хто втручаються в роботу карантинного або ізоляційного порядків, також можуть бути засуджені до тюремного ув’язнення строком до п’яти років, причому покарання збільшується до восьми років, якщо хтось помирає в результаті цього встручання.

Повний огляд проблем і рекомендацій – дивіться у спільній заяві угорського Гельсінського Комітету, Союзу громадянських свобод, Інституту Еотвеша Каролі та Amnesty International в Угорщині за цим посиланням.