США: Поліції не вдається забезпечити права на протест

30 травня 2020

Рейчел Уорд, національна директорка з досліджень Amnesty International у США, опублікувала таки заяву щодо реакції поліції на протести, що відбувалися по всій країні в ці вихідні:

«Американська поліція по всій країні не виконує свої зобов’язання з міжнародного права щодо поваги й заохочення права на мирний протест, посилюючи напружену ситуацію й наражаючи на небезпеку життя протестувальників/-ць. У кожному місті ми спостерігаємо дії, які можна було б вважати застосуванням надмірної сили. Ми закликаємо до негайного припинення будь-якого такого застосування сили і до того, щоб правоохоронні органи забезпечували і захищали законне право на протест.

Використання важких спецзасобів, військової зброї та спорядження для поліції під час охорони порядку в рамках восновному мирних демонстрацій може залякати протестувальників, які практикують своє право на мирні зібрання. Така тактика дійсно може призвести до ескалації насильства. Оснащення офіцерів способом, більш відповідним для поля бою, може сформувати думку, що конфронтація і конфлікт неминучі. Поліція повинна брати участь у деескалації, поки ситуація не погіршилася. Вони повинні демілітаризувати свій підхід і вступити в діалог з організатор(к)ами протестів, щоб знизити напруженість, запобігти насильству або швидко зупинити його, щоб захистити право на мирні зібрання.

Застосування невиправданої або надмірної сили має негайно припинитися, а всі випадки потенційного її застосування щодо учасників/-ць протестів мають бути розслідувані, а поліцейські, які порушили закон, повинні бути притягнуті до відповідальності.

Окрім того, ми закликаємо федеральний уряд, а також владу місті і штати США діяти швидко і цілеспрямовано, щоб усунути першопричину цих протестів та вжити негайних заходів для припинення незаконних убивств поліцією чорношкірих людей та інших осіб. Офіцери повинні бути притягнуті до відповідальності, усі штати США повинні прийняти закони, що обмежують застосування смертоносної сили як крайнього зоходу для запобігання неминучої загрози життю, а Конгрес повинен прийняти PEACE Act, щоб створити федеральний стандарт і стимулювати державну реформу.

Расизм і супремасизм білошкірого населення підживлюють ці вбивства і реакцію поліції на протести. Федеральний уряд повинен створити Національну комісію для розгляду всіх аспектів цієї кризи, включно з убивствами з боку поліції, правом на протест і припиненням дискримінації. Президент Трамп повинен покласти край своїй жорстокій і дискримінаційній риториці й політиці.

Уряд США на всіх рівнях має забезпечити право на протест, гарантоване міжнародним правом».