США: офіцера поліції Дерека Шовіна визнали винним у вбивстві Джорджа Флойда

20 квітня присяжні в Міннеаполісі визнали поліцейського Дерека Шовіна винним у вбивстві Джорджа Флойда, – темношкірого американця, що загинув 25 травня 2020 року під час затримання поліцією. Дерек Шовен стояв коліном на шиї Джорджа Флойда більше восьми хвилин, що і призвело до смерті Флойда. Ця жахлива трагедія стала одним із приводів до масштабних протестів руху #BlackLivesMatter у США та світі. У відповідь на новину про визнання офіцера поліції винним у вбивстві Пол О’Браєн, виконавчий директор Amnesty International США, заявив:

«Сьогодні присяжні визнали Дерека Шовіна відповідальним за дії, що символізують зламану поліцейську систему. Жодна людина не має очікувати, що зустріч із правоохоронними органами закінчиться для неї смертю. І все ж для Джорджа Флойда – і занадто багатьох інших – усе відбулося саме так. Офіцери, що застосовують надмірну силу, незалежно від результату, повинні бути притягнуті до відповідальності. Саме це сталося сьогодні в залі суду Міннеаполіса.

На додаток до наших прав людини на рівний захист закону, безпеки і життя, ми маємо право бути вільними від дискримінації при взаємодії з правоохоронними органами. Цього результату недостатньо, тому що трагічна смерть Джорджа Флойда занадто ясно показала недоліки системи в США і те, що чорні й коричневі громади найбільше страждають від поліцейського насильства. Правда в тому, що Дерек Шовін, якого притягнули до відповідальності за вбивство Джорджа Флойда, – це виняток, а не правило».

«Звісно, справжньою справедливість по відношенню до Джорджа Флойда було би те, що він лишився б живий. Ми бачили, як колишній офіцер Шовен безсердечно ігнорував благання Джорджа й застосовував смертоносну силу навіть після того, як Флойд помер. Ми більше не можемо миритися з відсутністю відповідальності, коли йдеться про вбивство людей расових меншин», – заявила Крістіна Рот, старша юристка програм кримінального правосуддя Amnesty США.

«Ми повинні визнати, що расизм укорінений у роботу правоохоронних органів країни, якщо хочемо виправити системні недоліки поліції та забезпечити безпеку для тих, до кого історично існувало упереджене ставлення. Це повинно включати скорочення масштабів і сфери застосування правоохоронних органів у повсякденному житті, усунення умовного імунітету, який створює бар’єр для відшкодування шкоди жертвам незаконної поліцейської діяльності, демілітаризацію правоохоронних органів і введення суворих обмежень на застосування сили в цілому», – додала Крістіна Рот.