Українська влада повинна провести швидке й ефективне розслідування підозрілої смерті відомого білоруського емігранта Шишова

Віталія Шишова, голову некомерційної організації «Білоруський дім в Україні», що допомагає людям, які залишили Білорусь через загрозу політичних переслідувань, знайшли повішеним у парку недалеко від його будинку в Києві. Мобільний телефон і особисті речі чоловіка були при ньому.

Українська поліція почала розслідування і розглядає ймовірність того, що його смерть може бути «вбивством, замаскованим під самогубство». За словами колег Шишова, раніше він говорив, що помітив за собою стеження. Також вони стверджують, що отримували попередження про те, що білоруські спецслужби готують щодо Шишова провокації. Той, за їхніми словами, відкидав таку можливість.

«Ми вітаємо початок розслідування трагічної загибелі Віталія Шишова. Обставини його смерті дозволяють припускати, що вона пов’язана з переслідуванням мирних демонстрантів/ок білоруською владою. Українська влада повинна забезпечити повне оприлюднення висновків розслідування, а в разі, якщо кого-небудь будуть обґрунтовано підозрювати у вбивстві Шишова, вони мають бути притягнуті до відповідальності в ході справедливого судового розгляду», – заявила Марі Стразерс, директорка Amnesty International у Східній Європі й Центральній Азії.

«Багато білорусів/ок і людей із інших країн регіону, рятуючись від політичних репресій, втекли до України. Критично важливо, щоб українська влада зробила конкретні кроки для їх безпеки. Не менш важливо, щоб решта світу не переставала звертати увагу на порушення прав людини в Білорусі, що тривають», – додала вона.

«Репутація правоохоронних органів України в розслідуванні вбивств і нападів на іноземних громадян(ок), які шукають притулку на території України, досі змушує бажати кращого. Ми сподіваємося, що цей випадок стане винятком», – наголосила Марі Стразерс.

Ряд політичних вигнанців/ок були вбиті або пережили замахи протягом останніх роки в Україні, зокрема білоруський журналіст Павло Шеремет, що загинува 2016 року, колишній депутат російської Державної Думи Денис Вороненков, якого вбили 2017 року, чеченський біженець Адам Осмаєв, який пережив два замахи 2017, і чия дружина Аміна Окуєва загинула в результаті одного з них. Раніше українську владу критикували правозахисні організації за те, що вони не провели ефективних і переконливих розслідувань щодо цих злочинів.