Рішення про ліквідацію руху «За права людини» — цинічний удар по всьому громадянському суспільству в Росії

1 листопада 2019

У відповідь на ухвалене у п’ятницю, 1 листопада, рішення Верховного суду Росії за позовом Міністерства юстиції про ліквідацію однієї з найстаріших російських правозахисних організацій, руху «За права людини», Amnesty International виступила з засудженням і закликом негайно його скасувати.

«Ліквідація руху «За права людини» – це не лише ще один цинічний і низький удар по громадянському суспільству в Росії. Це легкодухий випад проти легендарного правозахисника Льва Пономарьова, соратника Андрія Сахарова. Це ще один випад проти мережевої організації громадянського суспільства у країні, який можна порівняти з нещодавніми атаками на ФБК і рух «Відкрита Росія» – очевидно, як застереження для всіх інших», – зазначила директорка російського представництва Amnesty International Наталія Звягіна.

«Якщо влада розраховує тим самим залякати правозахисну спільноту, задушити громадянську ініціативу і викорінити інакомислення, то розраховувати на успіх їм не варто. Спадщина руху «За права людини» – це вдячність тисяч і тисяч росіян, які отримали правову та іншу правозахисну допомогу. Це навички мережевої правозахисної роботи, які отримали правозахисні організаціями та активісти-волонтери в різних регіонах Росії. Це досвід громадянської солідарності», – додала вона.

Якщо влада розраховує тим самим залякати правозахисну спільноту, задушити громадянську ініціативу і викорінити інакомислення, то розраховувати на успіх їм не варто

Наталія Звягіна, директорка представництва Amnesty International у Росії

«Рух «За права людини» ліквідується через надумані, формальні підстави відповідно до закону про «іноземних агентів», суть яких незначна і зводиться до наміру очорнити, знесилити і збанкрутити ефективні організації громадянського суспільства. Термін «іноземний агент», синонімічний до слова «шкідник» у наших реаліях, тільки от щодо кого його можна застосовувати? Точно не щодо правозахисного руху, не до Льва Олександровича і його колег, які не перестануть допомагати людям, захищати їхні права і працювати на благо нашої країни. А яке благо країні несе курс російської влади на системну боротьбу з громадянським суспільством і інакомисленням у державі?» – зазначила Звягіна.

Міжнародне право в галузі прав людини гарантує право на свободу асоціацій. Держави повинні сприяти і захищати правозахисників. Amnesty International закликає негайно скасувати рішення про ліквідацію руху «За права людини», а також скасувати закон про «іноземних агентів» і припинити кампанію переслідування правозахисних організацій.