Росія: сибірського шамана, що виступав проти Путіна, мають негайно звільнити з психіатричного диспансеру

3 червня 2020

У відповідь на рішення суду 2 червня щодо примусової госпіталізації до психоневрологічного диспансеру Олександра Габишева, сибірського шамана, який минулого року намагався дійти пішки до Москви для «вигнання» президента РФ Володимира Путіна з Кремля, Денис Кривошеєв, заступник директора Amnesty International у Східній Європі і Центральній Азії, заявив:

«Після декількох тижнів поліцейського нагляду Олександра Габишева насильно відвезли з його будинку й ізолювали у психоневрологічному диспансері. Коли він почав вимагати звільнення після двотижневого карантину, його оголосили небезпечним для себе й оточення, а суд санкціонував його утримання в диспансері на підставі так званого медичного висновку, який ґрунтується на критиці політичних поглядів Габишева».

«Олександра Габишева зробили ворогом держави виключно за те, що він висловлював свою неприязнь до президента й намагався здійснити пішу ходу з Сибіру до Москви, аби «вигнати Путіна» з Кремля за допомогою своїх шаманських здібностей, яку перервала поліція», — додав Денис Кривошеєв.

Олександра Габишева зробили ворогом держави виключно за те, що він висловлював свою неприязнь до президента й намагався здійснити пішу ходу з Сибіру до Москви, аби «вигнати Путіна» з Кремля за допомогою своїх шаманських здібностей, яку перервала поліція

Денис Кривошеєв


«Залучаючи для своїх цілей спочатку поліцію, а потім і фахівців зі сфери психіатрії, російська влада показала, як далеко вона може зайти, коли йдеться про переслідування її критиків. Це абсолютно неприйнятно. Олександра Габишева повинні негайно і беззастережно звільнити», – заявив Кривошеєв.

2019 року Олександр Габишев пройшов пішки сотні кілометрів, перш ніж його зупинила поліція і відправила на психіатричний огляд. Пізніше його звільнили, але, очевидно, здійснювали за ним поліцейський нагляд. 12 травня 2020 року співробітники ОМОНу проникли в його будинок, де він самоізолювався, і примусово доставили його до психоневрологічного диспансеру (ПНД), нібито, через те, що він відмовився пройти тестування на COVID-19.

У п’ятницю, 29 травня, після того, як він звернувся до адміністрації ПНД з клопотанням про закінчення обсервації щодо зараження коронавірусом, була скликана медична комісія, яка прийшла до висновку, що Олександр Габишев нібито «небезпечний для себе й оточуючення». Директор медустанови звернувся до якутського міського суду з клопотанням про примусову госпіталізацію Габишева, вказавши, що його пацієнт «страждає від переоцінки своєї особистості», оскільки висловлює ідеї «нашкодити уряду». 2 червня суд затвердив примусову госпіталізацію Олександра Габишева, тепер він його можуть помістити до психіатричної лікарні на невизначений термін.

Міжнародні стандарти в галузі прав людини чітко встановлюють, що позбавлення волі на підставі передбачуваної небезпеки осіб для них самих та оточення за своєю природою є довільним і не має застосовуватися.